Turystyka
Zapraszamy na Sądecczyznę
Jednym z jej głównych atutów jest położenie i ukształtowanie terenu. Większą część powierzchni powiatu zajmują góry, wyżyny oraz doliny rzeczne Dunajca, Popradu i Kamienicy. Rzeki rozdzielają główne pasma górskie Sądecczyzny - Beskidy: Sądecki, Niski oraz Wyspowy. Największym bogactwem Ziemi Sądeckiej są jej mieszkańcy. O ich działalności na przestrzeni dziejów świadczą liczne zabytki, rozsiane malowniczo po wsiach i miastach sądeckich. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują zabytki sakralne np.: Klasztor ss. Klarysek w Starym Sączu, kościoły w Tropiu, Łącku, Muszynie, Nawojowej, Przydonicy i Krużlowej oraz dawne cerkwie będące pozostałościami w większości po ludności łemkowskiej w Dubnem, Leluchowie, Powroźniku, Miliku, Jastrzębiku. Sądeczanie kultywują tradycje i dbają o dziedzictwo kulturowe swego regionu. Liczne zespoły ludowe, twórcy i artyści oraz lokalne koła i towarzystwa miłośników Ziemi Sądeckiej pielęgnują bogactwo kultury ludowej Sądecczyzny.
Ziemia Sądecka oferuje wiele możliwości wypoczynku i form spędzania wolnego czasu. Obok tradycyjnych form aktywnego wypoczynku zimowego w znanych ośrodkach narciarskich w Krynicy-Zdroju, Wierchomli czy okolicach Piwnicznej-Zdroju, Sądecczyzna oferuje także wczasy w siodle (ośrodki jazy konnej w Nawojowej, Wielogłowach, Tyliczu, Gaboniu), piesze wędrówki górskimi szlakami (schroniska PTTK na Hali Łabowskiej, Jaworzynie, Przehybie), trasy rowerowe, skałki wspinaczkowe. Jezioro Rożnowskie oraz rzeki sądeckie dostarczają licznych możliwości aktywnego wypoczynku nad wodą. Serdecznie zapraszamy!
Krynica-Zdrój
Najbardziej rozbieganie uzdrowisko w Polsce!
Krynica-Zdrój to gmina uzdrowiskowa o szczególnych walorach klimatycznych, leczniczych, turystycznych, rekreacyjnych i sportowych. Swoją sławę zawdzięcza znakomitym wodom leczniczym, dzięki którym od 1793 r. zaczęła rozwijać się jako uzdrowisko, przywracając tysiącom ludzi zdrowie i siły.
Krynica-Zdrój ma bardzo ciekawą architekturę, wspaniałe monumentalne sanatoria i domy wczasowe będące dziełem najwybitniejszych architektów. Uzdrowisko słynie nie tylko z wód leczniczych, ale także z doskonale urządzonej zieleni miejskiej, a wpisane w pejzaż Krynicy-Zdroju liczne kwiatowe dzbany i podświetlane wieczorami fontanny są wdzięcznymi obiektami do uwiecznienia na pamiątkowej fotografii.
Kurort może się pochwalić najdłuższą i najnowocześniejszą w Polsce kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką (1114m n.p.m). Wokół kolejki wyrosła bogata infrastruktura do uprawiania sportów i wypoczynku - wypożyczalnie sprzętu, szkółki narciarskie, restauracje, karczmy i punkty gastronomiczne, które oferują specjały kuchni regionalnej. Co roku hotele, pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe wzbogacają swoją ofertę o modne programy fitness, a bogate zaplecze zabiegowe zapewnia bezpieczną kurację pod okiem fachowców. Każdy o każdej porze roku znajdzie tu coś dla siebie.
Krynica-Zdrój to także miejsce wielu imprez kulturalno-oświatowych, sportowych, turystycznych i gospodarczych. Przez cały rok umila pobyt kuracjuszom i wczasowiczom Orkiestra Zdrojowa, a w sierpniu Krynica-Zdrój staje się stolicą opery i operetki za sprawą europejskiego festiwalu im. Jana Kiepury.
Krynica-Zdrój ma nie tylko leczniczy klimat, ma również niepowtarzalną atmosferę i wspaniałych mieszkańców, którzy przez lata doświadczeń wypracowali swoisty "kult kuracjusza i wczasowicza". Witają go zawsze z wielką radością i życzliwością.
Co warto zobaczyć i co robić w Krynicy-Zdroju?
- Park Linowy
- Muzeum Nikifora
- Fontanna Multimedialna
- Pijalnia Główna
- Kolej Gondolowa na Górę Parkową i na Jaworzynę Krynicką
Więcej informacji: www.krynica-zdroj.pl
Muszyna - Po zdrowie, urodę i zabawę!
Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna to magiczny górski zakątek kraju, położony nad rzeką Poprad. Miasto rozwinęło się w średniowieczu dzięki położeniu przy trakcie węgierskim, a o jego historii świadczą zbiory muzealne i zabytki: ruiny zamku, zespół dworski, średniowieczny układ urbanistyczny rynku, barokowy kościół obronny oraz drewniane cerkwie.
Obecnie jest to to prężnie rozwijające się uzdrowisko, z licznymi sanatoriami i obiektami SPA oferującymi leczenie schorzeń cywilizacyjnych oraz regenerację i przywracanie sił witalnych. Na turystów czekają pijalnie wód mineralnych, ponad 4000 miejsc noclegowych, liczne szlaki piesze, konne, rowerowe, wyciągi narciarskie, korty tenisowe, baseny, skatepark, boiska sportowe, trzy rezerwaty i niezliczona ilość pomników przyrody, a w okresie letnim cotygodniowe imprezy kulturalno-rozrywkowe.
Emocji sportowych dostarcza czterokrotny Mistrz Polski w siatkówce kobiet.
Co warto zobaczyć i co robić w Muszynie?
- Cerkwie / Kapliczki / Cmentarz Żydowski
- Ścieżka ornitologiczna / Ogrody Biblijne / Las Lipowy
- Muzeum Regionalne
- Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla
Więcej informacji: www.muszyna.pl