Za nami 33. Bieg Niepodległości w Warszawie. Święto Niepodległości na biegowo
Opublikowane w pon., 13/11/2023 - 11:22
Za nami ostatnia z imprez Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć” – 33. Bieg Niepodległości. W sumie prawie 14 tysięcy osób ukończyło bieg główny na dystansie 10 kilometrów, nordic walking na 6,5 kilometra i Milę Niepodległości dla dzieci i młodzieży na trasie o symbolicznej długości 1918 metrów.
Radośnie, patriotycznie i w dużym gronie - tak biegacze spędzili Święto Niepodległości. Zgodnie z tradycją, po wspólnym odśpiewaniu hymnu Polski biało-czerwona fala wyruszyła na ulice Warszawy, by wspólnie celebrować jedno z najważniejszych dni w roku.
Jak co roku oprawa Biegu Niepodległości ma patriotyczny charakter. Flaga, którą tworzą biegacze ubrani w białe i czerwone koszulki; sobowtór marszałka Józefa Piłsudskiego w przedwojennej limuzynie; występy chóru Politechniki Warszawskiej; przemówienia gości, a na mecie pamiątkowe medale z motywem niepodległościowym.
- Warszawa po raz kolejny pokazała, że jest biegową stolicą Polski. Dziękuję wszystkim za udział: uczestnikom i kibicom oraz organizatorom za wspaniałe przygotowanie imprezy! – powiedziała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.
33. Bieg Niepodległości ukończyło ponad 13 tysięcy osób uczestników - to najliczniejsza impreza biegowa w tym roku w Polsce. Znakomita część uczestników walczyła o życiówki na prostej i szybkiej trasie wiodącej Alejami Jana Pawła II - start i meta na wysokości Stawki, nawrotka przy Rakowieckiej. Równie duża część biegaczy traktuje to wydarzenie jako pretekst do aktywnego spotkania z bliskimi i patriotycznego, radosnego świętowania.
- Biegowe przebudzenie trwa! Warszawiacy uwielbiają biegać - pokazuje to tegoroczna frekwencja. Warszawska Triada Biegowa przyciąga zawodników - tych głodnych szybkiego biegania, jak i tych którzy dopiero debiutują lub traktują sport czysto rekreacyjnie - mówi Magda Skrocka, Dyrektor 33. Biegu Niepodległości.
- Nie ma w Polsce lepszej okazji, by wyrazić jednocześnie swoją sportową pasję i patriotyzm. Bieg Niepodległości to najradośniejsze i najbardziej biało-czerwone wydarzenie w Polsce. Widok tylu uśmiechniętych uczestników biegu połączonych we flagę i wspólnie śpiewających hymn napawa optymizmem. Do zobaczenia w 2024 roku! - dodaje.
W biegu głównym rywalizowali także zawodnicy na wózkach z napędem ręcznym i na tandemach.
Najszybsi mężczyźni i kobiety - czasy brutto:
1. Szymon Gumkowski - 00:30:56
2. Tomasz Słupik - 00:31:05
3. Mariusz Giżyński - 00:31:09
1. Emilia Mazek - 00:34:12
2. Adriana Kalbarczyk - 00:36:16
3. Magdalena Sudak - 00:36:24
11 listopada, oprócz biegu na 10 kilometrów, rozegrano jeszcze dwa sportowe wydarzenia. Dokładnie 378 osób w wieku 10-14 lat rywalizowało w Mili Niepodległości - wyścigu na dystansie 1918 m. Na trasę wyszło także ponad pięciuset fanów nordic walking - maszerowali na odcinku długości 6,5 km.
Po raz pierwszy w historii odbywa się także edycja wirtualna biegu - potrwa do 17 listopada. Jej szczegóły dostępne są na stronie: https://biegniepodleglosci.waw.pl/odslona-wirtualna. Do wyjątkowego biegu zapraszamy tych, którzy nie mogli osobiście pojawić się na starcie w Warszawie.
Bieg Niepodległości jest ostatnią i największą z imprez należących do Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. Towarzyszą mu Bieg Konstytucji 3 Maja oraz Bieg Powstania Warszawskiego. To już drugi rok działań Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa oraz Fundacji „Maraton Warszawski”, którzy wspólnie organizują największe sportowe imprezy w stolicy.