Zespół CZARDASZ wystąpi podczas Festiwalu Lachów i Górali!
Opublikowane w czw., 08/09/2022 - 14:25
Prezentujemy cykl artykułów poświęconych zespołom regionalnym, które wystąpią podczas Festiwalu Lachów i Górali. Wielkie wydarzenie zainaugurowane lachowsko- góralskim korowodem rozpocznie się już 9 września w Piwnicznej-Zdroju. Przedstawiamy Zespół Regionalny CZARDASZ z Niedzicy prezentujący folklor Górali Spiskich.
Zespół Regionalny Czardasz: trzydzieści lat promowania kultury Spisza
Zespół regionalny „Czardasz” powstał w 1991 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łapszach Niżnych z/s w Niedzicy w celu kultywowania i promowania spiskiej kultury regionalnej. Od 31 lat wykazuje się intensywną pracą na wielu płaszczyznach.
Prezentuje programy muzyczno-taneczne, zwyczaje, oryginalną gwarę i strój spiski odmiany kacwińskiej. Jako pierwszy w regionie niósł wieść o Spiszu w najdalsze zakątki, Polski i wielu miast.
Pokazał 31 zwyczajów i obrzędów. Dał ponad 370 występów, w tym 43 za granicą, 78 w innych regionach kraju. Spisz, a zarazem kraj promował: na Ukrainie, w Belgii, Austrii, na Węgrzech i Słowacji na ważnych uroczystościach międzynarodowych np. Dni Polski czy Międzynarodowe Targi.
Zespół Czardasz uświetnił lub współorganizował kilka konferencji krajowych i spotkań z udziałem zagranicznych zespołów np. konferencja dialektologów w Warszawie, krajowa konferencja nauczycieli regionalistów, wieczór portugalsko-spiski, grecko-spiski, francusko-spiski, udzielał się w warsztatach ogólnopolskich, prowadził warsztaty taneczne. Uczestniczył w realizacji projektów lokalnych i unijnych. Współpracował z mediami. Działał charytatywnie.
Najważniejsze osiągnięcia:
- Udział w Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie.
- W Małopolskich Konkursach „Przepatrzowiny Teatrów Ludowych”: I miejsce, „ Złota Maska” za Wilijom, - III miejsce, „Brązowa Maska” za Krzciny.
- W Wojewódzkim Konkursie „Orawskie posiady”: - II m.za scenkę Świynto prowda. Wyróżnienia.
W Małopolskim Konkursie Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów „Pogórzańskie Gody” w Łużnej: - nagrodę główną – Złotą Rożdżkę za zwyczaj „ Z radośnikiym”. - dwukrotnie II miejsce. - dwukrotnie III miejce - Brązową Różczkę. - kilka wyróżnień.
- W corocznych konkursach regionalnych Spiskie Zwyki: – 31 pierwszych miejsc za prezentowane zwyczaje.
- Trzykrotnie pierwsze miejsce w gminnych konkursach wieńcy dożynkowych.
Nagrody, odznaczenia pozakonkursowe:
- 2016 r. Odznaka Honorowa Zasłużony dla Kultury Polskiej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.
- 2016 r. Medal Związku Polskiego Spisza za artystyczny dorobek, szacunek dla tradycji i promocje autentycznej kultury ziemi spiskiej.
- 2018 r. nagrodę pieniężną im. Seweryna Udzieli przyznaną przez Kapitułę Pogórzańskich Godów dla zespołu za całokształt działań artystycznych na rzecz ochrony i upowszechniania rodzimego dziedzictwa kulturowego, wysoki poziom merytoryczny i artystyczny prezentowanych widowisk potwierdzony licznymi wysokimi lokatami w Małopolskich Konkursach oraz przekaz pokoleniowy i wierność tradycji.
Zespół Regionalny Czardasz na Festiwalu Lachów i Górali wystąpi już 10 września (sobota) o godz. 10:10. Przyjedź i zobacz go na żywo. Zapraszamy. Piwniczna-Zdrój. Miasteczko Festiwalowe „NAKŁO” nad Popradem. Czekamy na Ciebie!