Park im. Józefa Piłsudskiego (Na Zdrowiu). Trasa Ambasadora
Opublikowane w wt., 21/10/2014 - 10:09
Największy łódzki park i jeden z największych w Europie rozciąga się na powierzchni 172 ha.
Powstał na terenach należących niegdyś do lasów miejskich. W okresie I wojny światowej powierzchnię lasu zredukowano z ok.400 ha do 115 ha.
Wstępne prace nad zagospodarowaniem parku rozpoczęto w latach 20-stych XX wieku. Do 1928 roku dosadzono na tym terenie prawie 300 000 sztuk drzew, wykopano stawy i rozpoczęto prace na terenach sportowych (stadion, korty tenisowe). W latach 30-tych XX wieku urządzono ogród zoologiczny, zakończono budowę stadionu, ogródka jordanowskiego, strzelnicy, wieży spadochronowej. W tym czasie założono również pierwszy w Łodzi ogród działkowy ciągnący się wąskim pasem wzdłuż wschodniej granicy parku, tuż przy torach kolejowych.
Na terenie parku po północnej stronie ulicy Konstantynowskiej znajduje się Pomnik Czynu Rewolucyjnego (odsłonięty w 1975 r. w miejscu zniszczonej przez hitlerowców Kolumny Rewolucjonistów z 1923 r.) upamiętniający straconych rewolucjonistów z 1905-1907 r., którzy zostali w tym miejscu pochowani.
Obecnie park oraz przylegające do niego tereny określa się mianem Kompleksu Leśno-Rekreacyjnego na Zdrowiu. W jego skład oprócz parku wchodzą: ogród botaniczny (największy w kraju), ogród zoologiczny, ogródek dendrologiczny, lunapark, tereny sportowe oraz Rezerwat Przyrody "Polesie Konstantynowskie".
Jeśli chodzi o bieganie, jest to teren w miarę płaski z długimi odcinkami prostymi, gdzie można poćwiczyć „tempówki”, rower, długie niedzielne wybieganie a w zimę narty (w tym roku ruszyła szkółka narciarska). Jedna z edycji cyklu Biegam i Chodzę po Łodzi 2013 odbywa się również tutaj.
Długość trasy ok. 7 km, oświetlona.
Jannusz Milczarek, Ambasador Festiwalu Biegów