Bardzo długi dystans? Uwaga na bakterie jelitowe

 

Bardzo długi dystans? Uwaga na bakterie jelitowe


Opublikowane w wt., 23/06/2015 - 09:25

Bakterie jelitowe zazwyczaj, zgodnie ze swoją nazwą ulokowane są w jelitach i raczej nie wyrządzają żadnej krzywdy biegaczom. Sytuacja się pogarsza, gdy bakterie zmieniają miejsce swojego bytowania, a mogą to zrobić u ultramaratończyków, uczestników biegów ekstremalnych, biegów 24-godzinnych czy wieloetapowych.

Próbki krwi pobrane przez naukowców z Monash University przed i po takich wymagających zawodach, wskazały, że tzw. endotoksyny przedostają się do krwioobiegu ekstremalnego biegacza i mogą spowodować wiele dolegliwości, nawet tak poważnych jak zakażenie krwi. Niezdiagnozowany w porę problem może się okazać śmiertelny w skutkach.

Naukowcy zaobserwowali jednak, że zagrożenie nie jest takie samo u wszystkich. Dotyczy przede wszystkim biegaczy, którzy przeceniają swoje możliwości i startują bez odpowiedniego przygotowania oraz w trudnych warunkach pogodowych, np. w upale.

Maratony już dawno spowszedniały i teraz na topie jest triatlon i ultramaraton. Bierze w nich udział tysiące uczestników. Przez to wydają się dostępne dla każdego. Zdaniem naukowców, wymagają jednak właściwego treningu i stopniowego budowania swojej formy.

Organizm ma ogromne zdolności adaptacyjne. U doświadczonych, dobrze przygotowanych i wytrenowanych ultramaratończyków wytwarza się mechanizm, który potrafi przeciwdziałać ewentualnym zagrożeniom. We krwi takich biegaczy zaobserwowali wyższy poziom interleukiny 10, czyli czynnika przeciwzapalnego.

Naukowcy nie namawiają, by rezygnować z ekstremalnych imprez. Sugerują jednak, by przygotowania potraktować poważnie. Rozpocząć od badań medycznych, a następnie przeznaczyć odpowiednio dużo czasu na trening.

IB

źródło

fot. wikimedia

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce