Bruno Gozzelino: "Liczę na wielu kibiców na MŚ w Krynicy"
Opublikowane w wt., 23/07/2013 - 10:16
O Mistrzostwach Świata w Biegach Górskich stylem alpejskim w Krynicy, wyzwaniach stojących przed organizatorami tej imprezy i popularności biegów górskich na świecie rozmawiamy z Bruno Gozzelino, prezesem Światowej Federacji Biegów Górskich.
Jak to się stało, że Krynica i Festiwal Biegowy uzyskały przywilej organizacji Mistrzostw Świata w Biegach Górskich? Polska będzie organizatorem tak ważnej i prestiżowej imprezy po raz pierwszy?
Decyzja odnośnie organizacji mistrzostw MŚ w Krynicy została podjęta w czasie Kongresu Światowego Stowarzyszenia Biegów Górskich (WMRA), który odbył się 10 września 2011 roku w albańskiej Tiranie. Kandydatura została bardzo dobrze przedstawiona i poparta. Faktycznie Polska gości Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich po raz pierwszy. Jednak w gronie organizatorów biegów górskich Polska organizacja jest dobrze znana ze względu na to, że w przeszłości zorganizowano tutaj dwie edycje mistrzostw Europy: mistrzostwa WMRA European Trophy w 2000 roku w Międzygórzu i Mistrzostwa Europy EA w 2004 roku w Korbielowie. Te doświadczenia były argumentem na korzyść Krynicy.
Poza tym, wiele osób zna Andrzeja Puchacza, który był zapewne pierwszą osobą działającą na rzecz rozwoju biegów górskich w Polsce. Jest kandydatem do członkostwa w Radzie WMRA na kolejne dwa lata: Kongres WMRA w Krynicy, który odbędzie się dzień przed mistrzostwami, wybierze go, czego jestem pewien, i jest to kolejny argument uzasadniający wybór Krynicy, jako miejsca organizacji tegorocznych mistrzostw.
Jakie wymagania należy spełnić, aby po pierwsze ? zostać miastem kandydatem do organizacji MŚ i po drugie ? uzyskać prawo do organizacji imprezy?
Istniej szereg wymagań, które Lokalny Komitet Organizacyjny (LOC) musi spełnić, aby zorganizować Mistrzostwa Świata. Komitet zawodów w Krynicy zagwarantował WMRA ich spełnienie. Z tych właśnie powodów Kongres WMRA zagłosował na rzecz zorganizowania mistrzostw właśnie w tym mieście.
Czy jest Pan zadowolony z postępów w organizacji imprezy w Polsce? Jakie są największe atuty polskich organizatorów, a co należałoby poprawić?
Osobiście jestem optymistyczny względem organizacji mistrzostw. Światowe Stowarzyszenie Biegów Górskich zazwyczaj wyznacza jednego delegata WMRA ds. organizacyjnych, w tym przypadku jest to Galia Puhaleva z Bułgarii, i jednego delegata ds. technicznych, którym na Krynicę jest Wolfgang Munzel z Niemiec, i oboje zgłaszali nam pozytywną ocenę prac Lokalnego Komitetu.
Mogę sobie wyobrazić problemy z zakwaterowaniem wszystkich osób biorących udział w MŚ, gdyż odbywał się będzie wtedy również Festiwal Biegowy i hotele mogą być pełne: aby zorganizować MŚ, Komitet Lokalny musi zapewnić zakwaterowanie dla ponad 500 osób na trzy lub cztery doby tylko dla zespołów, plus cały personel zaangażowany w organizację: jury, woluntariuszy, służby medyczne i tak dalej. A musimy przy tym pamiętać, że zespoły przyjadą z ponad 35 krajów ze wszystkich kontynentów świata.
Jakich rad mógłby więc Pan udzielić organizatorom mistrzostw?
Sugerowałbym, aby Komitet zebrał dobry zespół osób umiejących ze sobą współpracować i uśmiechniętych! To jest najlepszy sposób na rozwiązywanie wszelkich potencjalnych problemów.
Jakie były najważniejsze zagadnienia i problemy ostatnich MŚ?
Każde mistrzostwa świata miały swoje problemy, często niezawinione przez organizatora, ponieważ na zawody wpływ ma wiele rzeczy, a Komitet nie jest w stanie kontrolować niektórych z nich. Myślę tu na przykład o pogodzie. Niemniej jednak, jednym z najważniejszych aspektów każdych mistrzostw jest kontrola antydopingowa: kontrole są obowiązkowe w czasie mistrzostw międzynarodowych i zorganizowanie dobrej obsługi w tym zakresie przez Komitet Lokalny jest bardzo ważne dla WMRA.
Jakie są Pana oczekiwania względem MŚ w Krynicy? Jakie są oczekiwania federacji krajowych i samych biegaczy górskich ze świata?
Co roku Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich są najważniejszymi zawodami na świecie dla biegaczy górskich. To jest pewne. Oczekuję obecności najważniejszych osób ze świata polityki i organizacji sportowych w Polsce: nie często mamy do czynienia ze spotkaniem osób ze wszystkich kontynentów świata w jednym miejscu. Oczywiście liczę też na obecność wielu kibiców. Wierzę w to, że federacje krajowe chciałyby, aby mistrzostwa były udane pod każdym względem, wraz z aspektami technicznymi trasy, zakwaterowaniem, transportem, widzami i obecnością mediów?
Kto Pana zdaniem jest faworytem tegorocznych MŚ? Co sądzi Pan o polskich biegaczach? Jakie mają szanse na sukces?
Jest za wcześnie, aby odpowiedzieć na to pytanie. W chwili obecnej, federacje krajowe nadesłały jedynie wstępne formularze uczestnictwa, w których informują Komitet Lokalny o liczbie biegaczy, którzy będą ze sobą rywalizować. Ostateczne formularze uczestnictwa z nazwiskami zawodników będą dostarczone do LOC dopiero 10 dni przed biegami.
W poprzednich latach, polski zespół miał z pewnością dobrych zawodników, zwłaszcza w kategorii kobiet. Na przykład, Izabela Zatorska zdobyła srebro i trzy brązowe medale w czasie Mistrzostw Świata w Biegach Górskich w latach 1999-2002.
Jaka jest sytuacja biegów górskich na świecie i w poszczególnych krajach? Ile osób biega w górach? Czy są jakieś szacunki?
Nie jesteśmy w stanie wyszacować liczby osób biegających w górach: z pewnością jest ich wiele tysięcy, ale biegi górskie są dyscypliną lekkoatletyczną. Oznacza to, że z technicznego punktu widzenia biegi górskie rządzą się zasadami regulaminu Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych IAAF i regulaminem WMRA: biegi górskie jako dyscyplina lekkoatletyczna nie powinny być mylone z innymi biegami uprawianymi w górach, które nie mogą być prawidłowo zdefiniowane jako ?biegi górskie?. Poza tym, powinniśmy pamiętać o tym, że nasza dyscyplina korzysta z dwóch rodzajów trasy: jedna nazywa się ?biegi wyłącznie pod górę? (styl alpejski ? red.) a druga ?biegi pod górę i z góry? (styl anglosaski). W tym roku Mistrzostwa Świata są biegami typu ?pod górę i z góry?.
Które kraje są najsilniejsze, a które dopiero początkujące w biegach górskich?
Wiele krajów europejskich ? w historii ? miało bardzo silną pozycję: Włochy były liderem świata przez wiele lat. Później wraz z pojawieniem się biegaczy afrykańskich w ostatnich latach złote medale zdobywały również Erytrea i Uganda. Mistrzostwo świata w ubiegłych latach zdobywali biegacze z USA i Ameryki Południowej pochodzący na przykład z Kolumbii. Jednak najlepszym biegaczem w historii jest zapewne nowozelandczyk Jonathan Wyatt.
Widać z tego wyraźnie, że biegi górskie są uprawiane na całym świecie. Pomimo tego wiele krajów nie uczestniczy w Mistrzostwach Świata, a sekcja biegów górskich nie wchodzi w skład Narodowej Federacji Lekkoatletycznej: najważniejszą rzeczą dla naszego sportu jest, aby był uznawany w Narodowych Federacjach Lekkoatletycznych jako dyscyplina lekkoatletyczna.
W ubiegłych latach w naszej rodzinie powitaliśmy nowych członków z takich ?niewielkich? państw europejskich, jak na przykład Malta. Jednak WMRA ma szczęście, ponieważ Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) zdecydowanie popiera działania WMRA i mamy fantastyczne kontakty robocze. Tę samą sytuację WMRA miało ze Stowarzyszeniem Lekkoatletycznym z sześciu obszarów kontynentalnych (Europa, Azja, Oceania, Afryka, Ameryka Północna, Środkowa i Południowa): jest to bardzo ważna kwestia, którą chciałem podkreślić.
Gdzie biegi górskie są najbardziej popularne?
W niektórych krajach w sezonie letnim organizuje się więcej niż jeden bieg w każdy weekend: na przykład w Wielkiej Brytanii, USA, Włoszech, Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Słowenii, Turcji.
Czy biegi górskie są tak samo popularne na świecie jak biegi uliczne i dlaczego?
Z pewnością nie uważam, aby biegi górskie były aż tak popularne jak biegi uliczne i łatwo to zrozumieć: ulice są wszędzie na świecie, a góry nie.
Jakie są największe imprezy biegowe w górach na świecie?
Niełatwo jest powiedzieć, które imprezy biegowe są największe na świecie. Zazwyczaj imprezy uznawane są za najlepsze dzięki biorącym w nich udział biegaczom: a zatem, jeżeli impreza odbywa się z udziałem najlepszych biegaczy górskich, wtedy jest to najlepszy bieg na świecie. Oznacza to, że Mistrzostwa Świata są co roku największą imprezą biegową na świecie. Jednak pod względem ilości biegaczy są pewne biegi, na przykład w Szwajcarii lub Austrii, w których tysiące biegaczy rywalizują w jednym biegu!
Pod względem puli nagród najpopularniejszy bieg to ten z Obudu Ranch Cattle w Calabar State w Nigerii, gdzie zwycięzca otrzymuje nagrodę w wysokości 50 000 dolarów.
Jak chciałby Pan zareklamować MŚ w Krynicy wśród fanów w Polsce i na całym świecie?
Bieganie w górach jest czymś wspaniałym, ponieważ zawodnicy biegną w otoczeniu natury, a widzowie również mają okazję przebywać na łonie natury. Zatem zapraszamy do udziału i kibicowania biegaczom na żywo na trasie. Każdy z nas może przeżyć piękny dzień i odkryć fantastyczne miejsce na świecie.
Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia w Krynicy!
Rozmawiał Grzegorz Rogowski
Projekt zrealizowano przy wsparciu Województwa Małopolskiego oraz Komisji Europejskiej