Potrenuj swój mózg na ścieżce biegowej

 

Potrenuj swój mózg na ścieżce biegowej


Opublikowane w ndz., 15/09/2013 - 12:29

Biegasz, żeby utrzymać kondycję albo schudnąć? Może po prostu szukasz na treningu chwili dla siebie? To dobre powody, by ćwiczyć, ale Sarah Ivory z miesięcznika Health and Fitness znalazła i zebrała w jednym artykule, jeszcze kilka innych przyczyn, by sięgnąć po buty do biegania.

Dzięki aktywności fizycznej można poprawić pamięć

Według Uzo Ehiogu, specjalisty ze szpitala London Bridge z wiekiem nasz mózg traci objętość. Nawet zupełnie zdrowy człowiek straci 15% tkanki mózgowej między 30 a 90r.ż. To niezbyt optymistyczna wiadomość. Na szczęście bieganie, pływanie lub jeżdżenie na rowerze mogą ten proces nieco spowolnić.

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois przeprowadzili prosty test, dzieląc uczniów na kilka grup. Każda z nich musiała nauczyć się na pamięć treści listu, a potem przez jakiś czas siedzieć, biegać lub odwiedzić siłownię. Po przerwie wszystkie grupy zostały poproszone o wyrecytowanie zapamiętanego tekstu. Okazało się, że najwięcej zapamiętali biegacze. To nie jedyne badania, z których wynika, że na pamięć najlepiej wpływają ćwiczenia aerobowe, a w szczególności bieganie. Wymagające ćwiczenia mają wpływ na BDNF, czyli neurotropowy czynnik pochodzenia mózgowego, który przyczynia się do wzrostu komórek nerwowych.

Bieganiem możesz wyostrzyć swój umysł

Ćwiczenia wzmacniają zarówno mięśnie, jak i komórki nerwowe. Dzieje się tak dlatego, że po wysiłku rozwijają się mitochondria odpowiedzialne za energię komórek. Dzięki temu, możemy pokonać zmęczenie psychiczne i wyostrzyć swój umysł. Najlepsze w tym procesie jest to, że nigdy nie jest za późno, żeby zacząć ćwiczyć. Bieganie w średnim wieku może zapobiec lub przynajmniej złagodzić problemy mentalne w późniejszych latach. Według Ehiogu ważne jest, żeby ćwiczyć codziennie przez 30minut. Oprócz biegania, można maszerować, jeździć na rowerze i chodzić po schodach.

Biegając pokonasz uczucie wypalenia

Aktywność fizyczna ma wpływ na samopoczucie. Dzięki temu, że się ruszamy łatwiej pokonujmy stres, a badania naukowe zdecydowanie łączą ruch z mniejszą skłonnością do depresji. Nie trzeba nawet regularnie i ciężko trenować. Zwykły spacer też poprawia nastrój. Najważniejsze, żeby trenowanie nie było przykrym obowiązkiem. Najlepsze rezultaty przynosi aktywność, która sprawia nam przyjemność.

Możesz poprawić zdolność do rozwiązywania problemów

Jeśli dokończenie obrazka z puzzli zaczyna sprawiać kłopot, to czas pomyśleć o jakieś przyjemności dla płata czołowego. Ta część mózgu odpowiada za podejmowanie decyzji, planowanie i rozwiązywanie problemów. Niestety z wiekiem jej możliwości się zmniejszają. Dzięki ćwiczeniom aerobowym łatwiej jest zachować prawidłową wagę i sprawną głowę. Najlepiej, jeśli ruch jest zróżnicowany i przestrzenny np. taniec

Zapamiętasz czyjeś imię

Jeśli nie możesz sobie przypomnieć czyjegoś imienia, winić możesz płat skroniowy. To on odpowiada za pamięć i naukę nowych faktów. Niestety, także i ta część zaczyna z wiekiem szwankować. Nie jest łatwo ją poprawić, ale Journal of Neuroscience opisał badania, z których wynikało, że po roku ćwiczeń aerobowych, hipokamp- struktura w płacie skroniowym, wyraźnie powiększyła swój obszar.

Łatwiej się skoncentrujesz na zadaniu

Jeśli chcesz zachować równowagę, przyjrzyj się móżdżkowi. To on odpowiada za koordynację ruchów, dokładność, czas naszej reakcji i kilka innych przydatnych funkcji. Według badań możesz zwiększyć swoją koncentrację, ćwicząc równowagę np., stojąc na jednej nodze z zamkniętymi oczami. Miesiąc biegania przyniesie lepsze ukrwienie mózgu, ale miesiąc ćwiczeń z przeszkodami, takimi jak chodzenie po linie zwiększy liczbę synaps [połączeń między neuronami-red.].

Wygląda na to, że nie możemy zrobić nić mądrzejszego niż pójść pobiegać.

IB

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce