Biegaj, będziesz mądrzejszy!
Opublikowane w pt., 11/10/2013 - 15:05
Bieganie ma niebagatelny wpływ nie tylko na ciało i na ducha, ale także na umysł. Naukowcy z Uniwersytetu w Cambrigde doszli do wniosku, że taka aktywność stymuluje mózg do produkcji istoty szarej, która jest odpowiedzialna za inteligencję i percepcję.
Teraz będzie trochę naukowych zwrotów, wrażliwi na ich punkcie niech się przemęczą.
Lekarze dowiedli, że podczas biegania w zakręcie zębatym hipokampa dochodzi do neurogenezy (proces powstawania komórek nerwowych). – Wiemy, że ćwiczenia mogą być dobre dla zdrowego działania mózgu, ale nasze studium wskazuje na konkretny mechanizm tego efektu – chwali się neurolog profesor Timothy Bussey.
Specjaliści nie potrafili powiedzieć jednak, dlaczego tak się dzieje. Nie ma jednej obowiązującej teorii na ten temat. Istnieje prawdopodobieństwo, że ma to związek ze zwiększonym dopływem krwi bądź wzrostem stężenia hormonów, które wpływają na proces. Przypuszcza się, że ruch obniża poziom stresu, który za pomocą kortyzolu hamuje neurogenezę.
Bardzo ciekawy był też sam eksperyment. Zbadano dwie grupy myszy. Jedna miała dostęp do kołowrotka i często z niego korzystała, drugiej ograniczano aktywność. Po jakimś czasie zwierzakom wyświetlano dwa identyczne kwadraty. Za dotknięcie lewego otrzymywały łakocie. Te biegające łatwiej trafiały w lewy kwadrat, podążały za nim dwukrotnie sprawniej niż pozostałe, nawet kiedy lekarze próbowali wprowadzić je w błąd i obracali kwadraty, zmieniając je miejscami.
Lekarze zbadali ich tkanki mózgowe i okazało się, że u aktywnych myszek zwiększyła się objętość istoty szarej. W każdym milimetrze sześciennym zakrętu zębatego pojawiło się ponad 6 000 nowych neuronów.
ŁZ