Jak bieganie rekreacyjne wpływa na nasze zdrowie psychiczne
Opublikowane w śr., 20/04/2022 - 23:15
- Badania pokazują, że konsekwentne bieganie powoduje szereg pozytywnych zmian psychologicznych wśród różnych populacji. Wielu respondentów zaczęło biegać, aby poprawić swoje zdrowie i prawie wszyscy odnotowali korzyści psychiczne i emocjonalne, w tym złagodzenie napięcia, poprawę samopoczucia i lepszy nastrój - piszą autorzy testu, mającego wykazać wpływ biegania na zdrowie psychiczne.
- Biorąc pod uwagę terapeutyczne efekty biegania ma ono korzystne fizyczne skutki uboczne. Rezultaty są korzystne w porównaniu z wynikami pacjentów w psychoterapii i utrzymują się przez co najmniej rok.
Biorąc pod uwagę wszystkie wcześniej opublikowane badania, można stwierdzić, że bieganie może być narzędziem terapeutycznym dla szeregu negatywnych stanów psychicznych, takich jak depresja, lęk, napięcie, zmiany nastroju, niska samoocena - uważają badacze z Chorwacji, którzy przedstawili wynki swej pracy w postaci artykułu w National Library of Medicine
W Researchg Digest, wydawnictwie brytyjskiego stowarzyszenia psychologicznego, możemy zaś znaleźć cytat z The Times: Jeden 60-minutowy bieg może dodać 7 godzin do twojego życia.
Skąd taki wniosek? Otóż został oparty o wyniki badań opublikowanych w "Progress in Cardiovascular Diseases". Badacze doszli do wniosku, że biegacze żyją średnio o trzy lata dłużej niż osoby, które nie biegają, a bieganie sprawi więcej dobrego dla ludzkiej długowieczności niż jakakolwiek inna forma ćwiczeń.
Mamy też najnowsze doniesienia z "The Psychologist". Biegacze wykazali ponoć większą łączność między tak zwaną czołową siecią ciemieniową a innymi regionami nerwowymi zaangażowanymi w pamięć roboczą i samokontrolę, co naukowcy zinterpretowali jako prawdopodobne ze względu na wymagania poznawcze związane z bieganiem i zwiększoną sprawność aerobową biegaczy.
Researchg Digest przypomina też jednak badania z W 2009 roku, gdy 67 sportowców wytrzymałościowych przebiegło prawie 3000 mil w ciągu 64 dni, bez jednego dnia odpoczynku, aby ukończyć ultramaraton TransEurope-FootRace.
W artykule opublikowanym w BMC Medicine, zespół naukowców kierowany przez Wolfganga Freunda zeskanował mózgi tych biegaczy przed biegiem, w trakcie i osiem miesięcy później. Co się okazało?
Podczas biegu mózgi biegaczy skurczyły się pod względem objętości istoty szarej o około sześć procent, co naukowcy opisali jako „znaczne”, biorąc pod uwagę, że normalne starzenie się wiąże się z utratą objętości o około 0,2 procent rocznie.
Na szczeście jednak, podczas ostatniego skanowania mózgi biegaczy odzyskały swoją objętość sprzed wyścigu. (Opr. red.) Fot. Pexels