Kilka rad jak przedłużyć żywot Twoich butów do biegania
Opublikowane w sob., 14/05/2022 - 00:00
1. Zostaw buty do biegania na bieganie
„Każde buty mają oczekiwaną długość życia. Za każdym razem, gdy wkładasz je na stopy, upływa jego część” – mówi Chris Bennett, główny trener Nike Running na poziomie globalnym. „Twoje buty nie zapewniają już takiej dynamiki, a przebiegły dopiero 300 kilometrów? Cóż, musisz dodać do tego kolejne 500, które przeszły”. Następnym razem, gdy wyjdziesz z domu załatwiać swoje sprawy, pamiętaj więc, że włożenie butów do biegania może oznaczać skrócenie ich życia o jeden bieg.
2. Pamiętaj o odwiązaniu sznurowadeł
Za każdym razem, gdy zdejmujesz buty bez wcześniejszego odwiązania sznurowadeł ryzykujesz naruszenie strukturalnej integralności zapiętka. „Gdy zaczynasz go rozbijać, musisz liczyć się z tym, że odbije się to na Twoich biegach” – ostrzega Jo. Ten powszechny zły nawyk może prowadzić też do wkładania stopy w zawiązany but przed kolejnym biegiem – a więc podwójnej szkody dla buta, nie mówiąc już o wsparciu. Daj sobie chwilę na sznurowanie – skorzysta na tym zarówno but, jak i stopa.
3. Nie zapominaj o suszeniu
Wilgoć może znacząco skrócić życie butów. Mokre buty to idealne miejsce dla bakterii. Musisz pamiętać, że pocisz się w tych butach, biegasz w nich po kałużach i wilgotnych terenach. Czasami butom nie udaje się dociągnąć do tych 500 lub 600 kilometrów nie dlatego, że tracą funkcjonalność, amortyzację czy dynamikę – po prostu zaczynają śmierdzieć.
Aby sobie z tym poradzić, pamiętaj, aby zawsze suszyć buty po bieganiu. Zacznij po prostu od umieszczenia ich w przewiewnym miejscu.
Buty porządnie przemokły? Pójdź o krok dalej i włóż do środka zwinięte gazety, które wchłoną wodę i przyspieszą proces schnięcia.Projektant odzieży, trzyma w garażu wiadro z ryżem tylko do suszenia butów – trik, który można wykorzystać.
4. Daj butom odpocząć, pomyśl nad rotacją
Buty do biegania również potrzebują odpoczynku. Jak długo powinien trwać odpoczynek? Według naszego zespołu inżynierskiego – nie mniej niż 24–48 godzin. Twierdzą, że choć dokładny czas regeneracji butów zależy od wiele czynników (materiału, wagi, terenu, dystansu), odczekanie, aż podeszwy środkowe z pianki wrócą do swojego kształtu po biegu, sprawia, że możesz liczyć na pełne wsparcie podczas kolejnej aktywności i zachowanie dynamiki przez dłuższy okres.
5. Monitoruj dystans
Jeśli chodzi o buty do biegania, wiek to tylko liczba. Mniej liczy się to, jak długo je masz, a więcej, ile kilometrów mają na koncie. Jak mówi trener Bennett: „To nie karton mleka”. Buty nie mają daty przydatności, więc nie obawiaj się sięgnąć po zakurzoną parę, która nie była jednak używana przesadnie często. Jednak gdy już zaczniesz w nich biegać, zwracaj uwagę na liczbę przebiegniętych kilometrów.
Jak można to zrobić w łatwy sposób? Użyj aplikacji. Wystarczy, że oznaczysz swoją parę (lub pary!) butów i określony dystans, a aplikacja będzie automatycznie zapisywała przebiegnięte kilometry podczas każdego biegu i da Ci znać, gdy osiągniesz swój cel.
6. Kiedy i jak czyścić buty
- Buty czyści się po to, aby pozbyć się pyłu i brudu ukrytych w szwach i innych miejscach, w których nie powinny się znajdować. Chodzi o to, aby materiał jak najdłużej był w dobrym stanie” – mówi Rikke Bonde, projektantka materiałów w Nike i zapalona ultramaratonka. - Jeśli czyścisz buty, służą Ci dłużej.
Niektórzy biegacze i niektóre biegaczki, z którymi rozmawialiśmy, co jakiś czas czyszczą buty wodą z mydłem – robi tak na przykład Kelechi Okorie, mieszkający w Londynie pracownik branży kreatywnej i członek klubu biegowego TrackMafia, który urządza butom taką kąpiel raz w miesiącu.
Inni preferują delikatniejsze techniki czyszczenia butów: projektantka Nike Shelby poleca wycieranie błota z butów w trawę, używanie patyka do usuwania brudu z bieżnika i korzystanie z wielorazowych szmatek do wycierania butów, gdy zajdzie taka potrzeba. (na podst. Nike) Fot. Nike