Czy sam WF wystarczy? Ile sportu potrzeba dziecku?
Opublikowane w wt., 29/07/2014 - 14:40
Uprawianie sportu, aktywność fizyczna, czas spędzony na świeżym powietrzu - o tym, jak ważne jest to dla rozwoju dziecka wie każdy rodzic.
Ponieważ jednak oferta zajęć sportowych dla naszych pociech, szczególnie w większych miastach, jest bardzo szeroka, ciężko zdecydować się i nam i dzieciom na jedną czy dwie dyscypliny. W efekcie maluch w ciągu tygodnia trenuje pływanie, taniec, jazdę konną, grę w piłkę, sztuki walki, biegi. Przecież „sport to samo zdrowie"...
Z kolei inna grupa rodziców zrzuca odpowiedzialność za ruch swoich dzieci na nauczycieli wychowania fizycznego.
Oba te skrajne przypadki, jak podkreślają specjaliści, niekorzystnie wpływają na zdrowie i rozwój dziecka. Przeforsowanie może prowadzić do kontuzji, braku sił i chęci do nauki, zaburzeń wzrostu ale i ostatecznie do zniechęcenia do wysiłku fizycznego. Niestety, nawet regularne uczęszczanie na lekcje WF-u i 3 godziny tygodniowo właściwie prowadzonych lekcji, nie zaspokaja potrzeb młodego organizmu na ruch. Tym bardziej, że często nastolatkowie opuszczają te zajęcia.
Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile czasu dzieci powinny przeznaczać na sporty. Jest to uzależnione od wielu czynników - wieku, kondycji, wagi czy po prostu predyspozycji malucha lub nastolatka.
W początkowym okresie życia, do 5-6 roku, zanim maluch pójdzie do szkoły, w większości przypadków potrafi on, jeśli ma ku temu stworzone odpowiednie warunki, sam regulować zapotrzebowanie na ruch. Zadaniem opiekunów jest wówczas tylko nie hamować tych potrzeb poprzez np. zwracanie uwagi „nie biegaj, bo się przewrócisz” lub „nie skacz, bo się spocisz”.
Jak pokazują badania, ilość czasu poświęcanego na aktywność fizyczną naturalnie spada, gdy dziecko zaczyna edukację szkolną. Wówczas znacznie więcej czasu spędza w ławce, przy biurku podczas odrabianiu lekcji, komputerze oraz telewizji. Wśród tych aktywności niewiele pozostaje czasu na sporty, które na tym etapie rozwoju są szczególne ważne i mają bezpośredni wpływ na prawidłowy rozwój i zdrowie.
Według ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) niezbędna, minimalna dawka aktywności fizycznej dla dzieci i młodzieży szkolnej to 60 minut lub dłużej, umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej. Codziennie. Podkreślają, że rodzaj i intensywność ćwiczeń powinny być dostosowane do wieku, sprawności dziecka, i co równie ważne, jego indywidualnych preferencji i zainteresowań.
Niebezpieczne dla zdrowia młodych sportowców jest przetrenowanie, alei i brak aktywności.
Wbrew pozorom godzina „aktywności fizycznej” to przy odrobinie chęci naprawdę niewiele. W dążeniu do tego osiągnięcia, bardzo często wystarczy na początek zrezygnować ze środków komunikacji na rzecz spaceru czy jazdy na rowerze. Bo w ruchu dzieci nie chodzi o to, by dzieci dzień w dzień trenowały określone dyscypliny równe 60 min.
MZ
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Fundacji BZ WBK.