Dzień Sportu w mojej szkole. Po co? Jak zorganizować?

 

Dzień Sportu w mojej szkole. Po co? Jak zorganizować?


Opublikowane w wt., 03/06/2014 - 11:04

Dzień Sportu – dzień wolny od nauki i konieczności przesiadywania w szkolnej ławce. Zwykle wybrana dyscyplina, krótki mecz, bieg czy skok i... do domu. Zapewne właśnie tak część z nas zapamiętała to wydarzenie ze szkolnych lat. Dziś można i trzeba inaczej.

Media przytaczają często statystyki ostrzegające przed otyłością, która bezpośrednio jest przyczyną wielu chorób. Nie są one przypadkowe i wyssane z palca sami rodzice często skarżą się, że trudno im odciągnąć dzieci od telewizora, ekranu komputera, tabletu i zmobilizować do aktywności fizycznej.

Dlatego promocja ruchu, dyscyplin sportowych i motywacji do treningów, ćwiczeń, ale przede wszystkim aktywnej zabawy, to jedno z bardzo ważnych zadań dla wychowawców młodzieży. Dzień Sportu w polskiej szkole to znakomity przyczynek by zaszczepić w dzieciach także ducha rywalizacji, nieodłącznego elementu rozwoju społecznego. Najważniejsze jednak, by czas ten kojarzył się dobrą zabawą!

Jak urozmaicić organizowany Dzień Sportu? Poniżej Nasze pomysły na konkurencje którymi, można wypełnić takie święto.

Konkurencje indywidualne:

  • Kręcenie kółka hula-hop.
  • Skoki przez skakankę.
  • Rzut woreczkiem do celu.
  • Skok w dal z miejsca.
  • Bieg z piłką tenisową lub pingpongową na rakietce.
  • Bieg slalomem z piłką do gry w siatkę miedzy kolanami.
  • Skoki na czas przez rozstawione ławy.
  • Sztafeta biegowa dla całej drużyny.
  • Przerzucanie piłki kocami na czas.
  • Rzut piłką, woreczkiem do ruchomego celu.

Konkurencje grupowe:

Węże

Dzielimy gromadę na 4-6 osobowe grupy. Każda grupa staje w rzędzie łapiąc się za ramiona; ostatnia osoba ma przyczepiony ogon, np. z chusty lub bibuły; zadaniem grupy jest uchronić własny ogon i zabrać ogon innej grupie, przy czym zabierać może tylko jedna osoba; jeśli wąż się rozerwie, grupa odpada z gry.

„Uwaga parzy”

Z jednej klasy zostaje wytypowanych 5 osób. Z drugiej dwie, których zadaniem jest „sparzyć przeciwników”, trafiając w nich np. woreczkiem. Uczestnik dotknięty woreczkiem opuszcza grę. Wygrywa drużyna, który w krótszym czasie trafi w większą ilość uczniów z konkurencyjnej klasy.

Dwa ognie

W grze rywalizują dwie klasy z pośród których wytypowanych jest od 5 do 20 zawodników. Gra polega na wzajemnym „zbijaniu się” – tzn. na uderzaniu piłką w osoby będące w drużynie przeciwnej. Gracze nie mogą wykraczać poza swoją część boiska. Zbicie (czyli punkt) następuje, gdy rzucona piłka dotknie gracza drużyny przeciwnej i spadnie na ziemię.

Ważnym jest, by gry i zabawy angażowały dziecko na dłuższy czas, by dawały mu możliwość spróbowania się w każdej wybranej dyscyplinie (kluczowy harmonogram imprezy), najlepiej z kolegami z innych klas, co sprzyjać będzie integracji i zbliży dzieci do siebie. I dostarczały dziecku argumentów do aktywnego spędzania czas, także i może przede wszystkim - poza szkołą.

A już niedługo ruszamy z pierwszym festiwalowym konkursem, skierowanym do najmłodszych sportowców "Dzień Sportu w mojej szkole". Serdecznie zapraszamy!

MZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce