Jak bezpiecznie biegać z maluchem. Podstawowe zasady
Opublikowane w pt., 18/07/2014 - 10:00
Aktywność ruchowa jest niezmiernie ważna. Już od najmłodszych lat zaleca się by dziecko pływało, a jak tylko zaczyna chodzić równocześnie podjęło naukę jazdy na rowerze. Ruch ma niepodważalnie pozytywny wpływ na rozwój fizyczny, stan zdrowia i kondycję psychiczną dzieci. Podczas uprawiania sportów dziecko uczy się zdrowej rywalizacji i współpracy w grupie. Lepiej dotleniony mózg szybciej przyswaja wiedzę. Jednak każdy sport wiąże się z ryzykiem kontuzji. Dlatego od początku wraz z zachęcaniem dziecka do aktywności fizycznej bardzo ważne jest by zwracać uwagę na podstawowe zasady bezpieczeństwa.
Wszyscy rodzice wiedzą, że podczas jazdy na rowerze, nartach czy łyżwach dziecko musi nosić kask. Dodatkowo na rolkach powinny być ochraniacze na kolanach, łokciach i nadgarstkach. Przy pływaniu natomiast nie wolno zostawiać dziecka bez opieki. Jednak to tylko niewielka, choć bardzo ważna, część zasad zachowania bezpieczeństwa podczas uprawia sportów przez maluchy.
A o czym należy pamiętać trenując z dzieckiem biegi?
- Przed rozpoczęciem treningów, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem.
- Bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa podczas biegów jest obuwie - źle dopasowane może powodować upadki i kontuzje. Równie ważne jest odpowiednie ubranie, dostosowane do pogody. W obu tych kwestiach warto zasięgnąć opinii małego sportowca.
- Dziecko nie powinno ćwiczyć jeżeli jest zmęczone, głodne lub chore.
- Trening powinniśmy rozpoczynać rozgrzewką, o czym pamięta wielu biegaczy. Koniec natomiast powinien być spokojniejszy, wyciszający z elementami rozciągania.
- Wybierając miejsce w przypadku biegów należy zwrócić uwagę na nawierzchnię i otoczenie. W upalne czy wietrzne dni dobrze, żeby trasa była osłonięta np. drzewami.
- Nie wolno doprowadzić dziecka do przeforsowania. Zbyt intensywny trening może doprowadzić do upadków, bólu czy nadwyrężenia mięśni.
- Nie wolno lekceważyć kontuzji podczas treningów. Po kontuzji natomiast przed powrotem do biegów należy zasięgnąć opinii lekarza.
Jedną z ostatnich zasad, która ma duży wpływ na to, żeby aktywność fizyczna była bezpieczna - są chęci. Jeżeli mimo naszych starań dziecko niechętnie podchodzi do biegania należy zastanowić się nad inną dyscypliną.
Są to zasady, o których nie wolno zapominać nie tylko przy treningach biegowych, ale również podczas uprawiania większości sportów. Przestrzeganie ich od początku w przyszłości zaprocentuje nie tylko zmniejszeniem ryzyka kontuzji, ale też pozwoli czerpać więcej przyjemności i satysfakcji z aktywności fizycznej i osiągnięć lepsze wyniki.
MZ