Ania Celińska zaprasza na trasę do Bystrej Śląskiej
Opublikowane w śr., 12/12/2012 - 09:58
- Nazwa: Bystra -> Kozia Góra -> Szyndzielnia -> Klimczok -> Magura -> Bystra
- Pasmo: Beskid Śląski
- Punkt startowy: Bystra
- Długość trasy: dokładnie 14 km
- Suma przewyższeń: +810, -810, suma 1.620 m
- Schronisko: tak - przebiega się przy 3 schroniskach - na Koziej Górze, Szyndzielni i Siodle Klimczoka
Opis trasy
Wyruszamy z parkingu w Bystrej Śląskiej, znajdującego się tuż przy restauracji "Zajazd pod źródłem". Nieopodal znajduje się też willa Juliana Fałata, jednego z najwybitniejszych polskich akwarelistów, w której to mieści się dzisiaj muzeum poświęcone tej wybitnej postaci. Na początku czeka nas bardzo ostry podbieg drogą asfaltową, która następnie zanurza się w lesie zmieniając tym samym swoją nawierzchnię na szuter. Wbiegamy do lasu śledząc oznaczenia szlaku o kolorze czerwonym. Dobiegamy do rozstaju dróg (po prawej mamy szczyt Równia 607 m n.p.m.), my skręcamy w lewo wg niebieskiego szlaku kierując się do szczytu Kozia Góra. Z Koziej góry podążamy niebieskim szlakiem. Odcinek ten jest raczej płaski z tendencją do opadania. Po dotarciu do rozstaju dróg (641 m n.p.m.) kierujemy się żółtym szlakiem w kierunku Przełęczy Kołowrót (775 m n.p.m.) oraz Schroniska na Szyndzielni (1.001 m n.p.m.). Na tym odcinku przyjdzie się nam zmierzyć z kilkoma porządnymi podbiegami, choć relatywnie krótkimi. W końcu docieramy do Schroniska na Szyndzielni, skąd cały czas szlakiem żółtym biegniemy w kierunku schroniska na Klimczoku. Ten fragment jest raczej płaski, aczkolwiek lekko pofałdowany. Po dotarciu do schroniska czeka nas najpiękniejszy panoramicznie fragment trasy. Obieramy kierunek zgodnie z czerwonym szlakiem przez szczyt Magura (1.109 m n.p.m.). Po obu stronach możemy podziwiać piękne widoki na przyległe pasma górskie, a przy dobrej pogodzie widać jak na dłoni Tatry. Szlakiem czerwonym zbiegamy do Bystrej, na parking przy restauracji zamykający tym samym 14 km pętlę.
Schroniska
Na trasie znajdują się następujące schroniska: Schronisko Stefanka, Schronisko na Szyndzielni, Schronisko na Klimczoku. Wszystkie schroniska są całoroczne.
Widoki
Trasa jest bardzo panoramiczna, zwłaszcza w na odcinku Klimczok-Magura.
Ciekawostki
Schronisko na Szyndzielni jest jednym z najstarszych schronisk w Beskidach (oddane do użytku w 1907 r.). Zbudowane (inicjator budowy - bielska sekcja niemieckiego Towarzystwa Beskidzkiego) zostało na wzór schronisk alpejskich z kamienną podbudową i ciekawie wkomponowaną wieżyczką, w której to niegdyś zorganizowana była stacja meteorologiczna, a na parterze mieściła się winiarnia. W czasie II wojny światowej schronisko to było używane do celów paramilitarnych. Doprowadzono do niego leśną drogę z Dębowca. Pod koniec 1944r. schronisko zostało objęte przez Wehrmacht i włączone w linię obrony Bielska-Białej. Żona właściciela, która prowadziła schronisko po wcieleniu męża do armii, uciekła z dziećmi przez góry w okolice Skoczowa. Niestety budynek został kilka razy trafiony przez armię radziecką, a następnie splądrowany. Po wojnie odział PTT odbudował schronisko, które zostało ponownie otwarte w 1945. W kolejnych latach schronisko było rozbudowywane, a obecnie przy pomocy UM Bielsko-Biała odtwarza się alpinarium, które zostało założone 1907.