Beskid Wyspowy i Gorce przyjazne biegaczom i maszerom

 

Beskid Wyspowy i Gorce przyjazne biegaczom i maszerom


Opublikowane w pt., 22/07/2016 - 10:05

Jako zwolennik i propagator prozdrowotnego stylu życia poprzez ruch, a w szczególności bieganie w warunkach bezpośredniego kontaktu z przyrodą, chciałbym polecić wspaniałe miejsce treningowe. Sprzyjające tak początkującym jak i zaawansowanym, młodym i dojrzałym wiekiem.

Stanisław Szarawara, Ambasador Festiwalu Biegów

Mieszkam w Rabce od 40 lat, miejscu, które zachwyca swoim zróżnicowanym bogactwem przyrodniczym. Geograficzne usytuowanie Rabki i okolic (500 - 1300m n.p.m. – Turbacz / Gorce) stwarza idealne warunki treningowe tym zaczynającym przygodę z bieganiem czy uprawiającym nordic walking, jak i zaawansowanym biegowo, a chcącym potrenować w warunkach górskich.

Do wyboru są alejki i ścieżki w parku miejskim, jak i trasy wiodące duktami leśnymi, ścieżkami i szlakami turystycznymi wśród pól, lasów, górskich potoków, po różnym podłożu, z podbiegami o rożnym nachyleniu i długości. Idealne miejsca do nabywania i doskonalenia swoich umiejętności biegowych w warunkach górskich, gdzie podstawą jest opanowanie techniki podbiegu i zbiegania po podłożu najeżonym licznymi przeszkodami w postaci wystających kamieni, korzeni, błotnistych kałuż czy leżących gałęzi.

Podstawowym wymogiem udanej wyprawy biegowej w Beskidzie Wyspowym i Gorcach - podobnie jak i w każdym terenie typu górskiego - jest dobór odpowiedniego obuwia. Tylko buty typu cross lub trekking dadzą nam pewność bezpiecznego i komfortowego, a przy tym efektywnego i satysfakcjonującego nas treningu.

Nie można też zapomnieć o zabraniu z sobą pojemnika z wodą czy ulubionym napojem izotonicznym. I telefonie komórkowym. Gdy wybieramy się na dłuższy trening, np. wybieg na Stare Wierchy czy Turbacz, pamiętajmy o lekkiej, nieprzemakalnej kurtce i czapce jako zabezpieczenie na wypadek załamania się pogody.

Trening czy spacer nordic walking w przyrodniczej scenerii rabczańskiego parku, Beskidu Wyspowego i Gorców to same pozytywy wpływające na poprawę naszego zdrowia tak fizycznego, jak i psychicznego. Efekty tego typu aktywności ruchowej są zauważalne już pierwszego dnia, tj. satysfakcja z realizacji zadania, jakie postawiliśmy przed sobą. Pamiętajmy tylko o stopniowaniu tak czasowym jak i dystansowym, dobranym do możliwości naszego organizmu i umiejętności. Krok po kroku, systematycznie i wytrwale dzień po dniu budujemy pewność siebie, siłę i wytrzymałość organizmu, poprawiając i wzmacniając jego słabsze elementy.

Poniżej polecane i wielokrotnie weryfikowane przeze mnie, w różnych porach roku i różnych warunkach pogodowych, trasy biegowe i nordic walking w tej części kraju:

DLA POCZĄTKUJĄCYCH:

Alejki i ścieżki w parku zdrojowym i lewym brzegiem rzeki Poniczanka.

Podłoże: ziemno-trawiaste, kostka

DLA ZAAWANSOWANYCH:

Trasa A:

Park zdrojowy 500m n.p.m. – góra Krzywoń 630m n.p.m. Dystans około 3 km (x2).

Podłoże: utwardzone leśne ścieżki, droga asfaltowa (300m)

Trasa B:

Park zdrojowy 500m n.p.m. –góra Bania 608m n.p.m. – góra Królewska (wieża widokowa - 80 schodów). Dystans: około 3.5 km /x2/

Podłoże; kostka, asfalt 500m, ścieżka leśna, droga polna.

Trasa C:

Park zdrojowy 500m npm –góra Piątkowa 710m npm.dystans:5 km/x2

Podłoże: asfalt/200m/, leśna droga wzdłuż żółtego szlaku turystycznego.

Trasa D:

Park zdrojowy 500m n.p.m. - schronisko „Maciejowa” 830m n.p.m. Dystans: 4,5 km (x2). Podłoże: asfalt (1200m), droga polna i leśna wzdłuż czerwonego szlaku turystycznego.

Trasa F:

Park zdrojowy 500m n.p.m. - schronisko „Stare Wierchy” 980m n.p.m. Dystans: 9 km (x2).

Podłoże: asfalt 1200m, droga polna i leśna wzdłuż czerwonego szlaku turystycznego, z kilkoma odcinkami o twardym podłożu skalnym.

Trasa G:

Park zdrojowy 500 m n.p.m. - schronisko „Turbacz” 1300 m n.p.m, dystans 18 km (x2)

Podłoże: asfalt 1200m, droga polna, leśna, wzdłuż czerwonego szlaku turystycznego, z kilkoma odcinkami o twardym podłożu skalnym.

Więcej szczegółów i informacji na temat zaproponowanych tras można uzyskać kontaktując się ze mną drogą e-mailową: stanszar@wp.pl

Stanisław Szarawara, Ambasador Festiwalu Biegów

fot. Archiwum, wikimedia


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce