Biegaj w Łodzi: Las Łagiewnicki idealny dla biegaczy
Opublikowane w pt., 11/10/2013 - 10:58
ŁÓDŹ: ul. Łagiewnicka, Wałbrzyska, Skrzydlata, Kasztelańska, Wycieczkowa, Rogowska, Okólna, Serwituty, Trakt Strykowski.
Las Łagiewnicki to kompleks leśny położony w granicach administracyjnych miasta Łodzi, zajmujący powierzchnię 1205,45 ha; obecnie największy teren rekreacyjny Łodzi. To zaledwie kwadrans drogi od centrum miasta Jest największym kompleksem leśnym znajdującym się w granicach miasta w Europie. Las Łagiewnicki położony jest w północno-wschodniej części miasta. Las jako jeden z nielicznych o cechach naturalnych będących pozostałością po dawnej Puszczy Łódzkiej (istniejącej na terenie miasta i wokół niego jeszcze 200 lat temu),charakteryzuje się wyżynnym krajobrazem o zróżnicowanej rzeźbie terenu.
Dla upamiętnienia cudownych objawień św. Antoniego zbudowano drewnianą kapliczkę, do której wkrótce zaczęły przybywać pielgrzymki wiernych. W 1680 r. cud objawienia św. Antoniego został oficjalnie uznany przez kościół, po czym postanowiono w miejscu objawienia postawić kościół i klasztor. Drewnianą kapliczkę przeniesiono nad strugę w lesie, a w jej miejsce wzniesiono murowany kościół z cudownym obrazem św. Antoniego, a następnie także murowany klasztor franciszkanów. Obydwa obiekty znajdują się tutaj do dziś.
W kompleksie znajduje się jeden z wspaniałych pałaców pofabrykanckich Ludwika Heinzla. Do zabytków zaliczmy także należący do pałacu folwark z charakterystyczną wieżyczką stajni. W roku 1946 uwzględniając korzystne warunki klimatyczne, przekształcono pałac w Sanatorium Przeciwgruźlicze dla Dzieci. Cały kompleks leży w dorzeczu Bzury, która bierze swój początek u podnóża Wzgórz Łagiewnickich.
Las Łagiewnicki to bardzo atrakcyjne miejsce dla różnych form rekreacji i wypoczynku, świadczyć mogą o tym organizowane tam licznie imprezy, takie jak biegi na orientację czy rajdy rowerowe. Latem można napotkać osoby uprawiające jazdę konną czy nordic walking a zimą - narciarzy. Wśród biegaczy to doskonałe miejsce na niedzielne wybiegania. Każdy może wybrać trasę dla siebie, od zupełnie płaskiej i krótkiej – do długiej I trudnej, z przewyższeniami od 215 do 260 metrów.
To tutaj odbywa się wiele cyklicznych imprez biegowych, m.in.: TextilCross - najstarszy łódzki bieg, Półmaraton Szakala, Światowy Dzień Biegania, Bieg Świętojański, Biegowa Bitwa o Łódź, Puchar Maratonu Dbam o Zdrowie, GP Biegam po Łodzi oraz Bieg Sylwestrowy - organizowany 31 grudnia w południe.
Ambasador Festiwalu Biegowego
Janusz MILCZAREK