Najlepsze szlaki. Z Beskidu Sądeckiego w Małe Pieniny

 

Najlepsze szlaki. Z Beskidu Sądeckiego w Małe Pieniny


Opublikowane w pon., 26/09/2016 - 09:12

Tym razem powędrujemy trasą w bezpośrednim sąsiedztwie Beskidu Sądeckiego w Małych Pieninach. Razem z przewodnikiem PTTK Adamem Sobczykiem zwiedzimy Rezerwaty Przyrody - Wąwóz Homole, Wysokie i Białą Wodę

Proponuję dojechać do Jaworek skąd udamy się szlakiem koloru zielonego do Wąwozu Homole. Idziemy wąwozem, wzdłuż potoku Kamionka. Po prawej stronie widzimy urwiska Prokwitowskiej Homoli, a po lewe,j skaliste zerwy Grzebienia.

Przechodzimy mostkami i drabinkami nad kaskadowo opadającym potokiem Kamionka i po około dwudziestu minutach dochodzimy do polany Dubantowska Dolinka, gdzie znajdują się

Skałki zwane Kamiennymi Księgami. Jak głosi legenda, są w nich zapisane są ludzkie losy. tyle tylko, że wciąż czekają na odczytanie.

Szlak zielony biegnie dalej w kierunku Wysokiej (1050). To najwyższe wzniesienie całych Pienin.  Wkrótce dochodzimy do szlaku koloru niebieskiego, którym będziemy podążać w kierunku wschodnim na przełęcz Rozdziela. Jeżeli dysponujemy czasem i siłami to proponuję podejść na Wysoką, bo widok z jej wierzchołka wynagrodzi  nam z nawiązką trud podejścia.

Powróciwszy do miejsca, w którym szlak zielony łączy się z niebieskim,  podążamy szlakiem koloru niebieskiego, trawersując Wysoką a następnie Smerekową .

Idziemy rozległymi polanami, skąd mamy piękne widoki na Gorce i Beskid Sądecki, a na pierwszym planie, po lewej stronie, widoczny jest grzbiet Repowej z malownicza skałą Watrisko, pod którego grzbietem, w dolinie potoku Skalski, znajduje się rezerwat Skalskie Bodnarówka.

Szlak nasz skręca ostro na północ i podchodzimy pod Wierchliczke  (964m).  Wchodzimy w las, którym podążamy około dwadzieścia minut na szczyt. Potem polanami schodzimy na przełęcz Rozdziela, która oddziela Małe Pieniny od Beskidu Sądeckiego i Litmanową na Słowacji od Jaworek.

W dole widzimy Brysztański Potok,  malownicze Brysztańskie Skały, ale na przełęczy Rozdziela schodzimy szlakiem koloru żółtego do Białej Wody. Dziś to rezerwat, kiedyś wieś łemkowska.

Podczas wędrówki doliną, przez którą płynie Biała Woda, mijamy malownicze wapienne skały Kociubylskiej, Kornajowskiej i dochodzimy do wąwozu Między Ściany, z przepięknym grzebieniem Smolegowej.

Po wyjściu z Białej Wody mijamy murowaną, starą łemkowską kaplicę, kiedyś krytą gontem a dzisiaj zeszpecona blachą. Dochodzimy do  Jaworek pod drewnianą karczmę gdzie Biała Woda łączy się z Czarną Wodą, dając początek Grajcarkowi.

Czas przejścia całej nasze wycieczki, łącznie z Wysoką, to około pięć godzin,  bez czasu na odpoczynek.

AMI

fot. AS

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce