20 tysięcy startów i 60 biegów. Koniec GP zBiegiemNatury
Opublikowane w wt., 01/04/2014 - 10:44
W weekend 29-30.03 odbyły się 3 ostatnie biegi w ramach Grand Prix zBiegiemNatury w edycji 2013/2014. Po raz ostatni na 5-kilometrowych trasach startowali biegacze z Olsztyna, Trójmiasta i Szczecina. Czas na krótkie podsumowanie edycji.
Grand Prix zBiegiemNatury to największy cykl biegów w Polsce – w 5,5 miesiąca zorganizowanych zostało 60 biegów w 10 lokalizacjach. Przy okazji każdych zawodów odbywały się także biegi dzieci i młodzieży pod hasłem „Dzieciaki zBiegiemNatury” na dystansach od 300 metrów do 3 km.
Podczas wszystkich zawodów biegacze 19357 razy przebiegali przez metę. Łącznie w co najmniej jedynym biegu wzięło udział 6512osób (w tym 5615 w biegu głównym). Dokładnie 2995 biegaczy(w tym: 2507 zawodników biegu głównego) „zaliczyło” co najmniej 4 biegi i zostało sklasyfikowanych.
Na zakończenie cyklu doszło do nietypowej sytuacji. W sobotę nad Jeziorem Długim w Olsztynie pierwszy na mecie był przebrany za więźnia, anonimowy zawodnik, który osiągnął najlepszy w dwuletniej historii cyklu w Olsztynie wynik – 16:11. Niestety nie można uznać tego rekordu, ponieważ „Pan Więzień” nie zgodził się na opublikowanie prawdziwego nazwiska.
Oficjalne rekordy trasy zostały ustanowione w weekend w Gdyni. Łukasz Kujawski - mistrz Polski na 5000 metrów z 2011 roku – pokonał wymagającą trasę w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w czasie 18:03. Z kolei zwyciężczyni rywalizacji pań - Martyna Warda poprawiła swój dotychczasowy rekord trasy, ustalając go na poziomie 22:16.
Również w Szczecinie pobity został rekord trasy. Piotr Grzegórzek pokonał pętlę w Puszczy Bukowej w 17:17, o niemal minutę poprawiając poprzedni rekord!
Wśród zwycięzców Grand Prix zBiegiemNatury jest Wojciech Kopeć – najlepszy wśród mężczyzn w Olsztynie. - Każdy bieg Grand Prix zBiegiemNatury traktowałem jako mocny trening. Moi rywale, z którymi walczę „na ulicy”, dziwili się, że zdecydowałem się na bieganie przełajów w okresie przygotowawczym. Jak widać po pierwszych startach i wygranej w maratonie w Limassol (z wynikiem 2.17:27 – o prawie 5 minut lepszym od poprzedniej „życiówki” – przyp.), wyszło mi to na dobre – podsumował Wojciech Kopeć.
Ostatnie zawody nie oznaczają pożegnania, bowiem przed zawodnikami jeszcze ceremonia zakończenia z rozdaniem nagród (5 najlepszych kobiet i 5 najlepszych mężczyzn w klasyfikacji generalnej oraz po 3 kobiety i 3 mężczyzn w kategoriach wiekowych) i wręczeniem pamiątkowych medali dla wszystkich, którzy ukończyli co najmniej 4 biegi. Nagrody i medale odbiorą również najmłodsi biegacze, którzy startowali w cyklu „Dzieciaki zBiegiemNatury”. Ceremonie zakończenia trwają. Szczegółowe informacje o ich przebiegu oraz wiele innych znajduje się na stronie www.zBiegiemNatury.pl. Zachęcamy także do śledzenia profilu akcji na Facebooku – www.facebook.com/zBiegiemNatury.
Przypomnijmy, że miasta uczestniczące w Grand Prix zBiegiemNatury 2013/14 to: Bydgoszcz, Trójmiasto (zawody odbywały się na przemian w Gdańsku i Gdyni), Gorzów Wielkopolski, Katowice, Lublin, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Każda z tras liczyła 5 km. Większość z nich choć w części przebiega przez teren Lasów Państwowych.
Zwycięzcy w Bydgoszczy:
Daria Maik i Bartosz Kotłowski
Zwycięzcy w Gorzowie Wielkopolskim:
Barbara Pochranowicz i Piotr Mucha
Zwycięzcy w Katowicach:
Barbara Gos i Tomasz Kawik
Zwycięzcy w Lublinie:
Joanna Wasilewska i Kamil Młynarz
Zwycięzcy w Olsztynie:
Martyna Konarzewska i Wojciech Kopeć
Zwycięzcy w Poznaniu:
Małgorzata Sobańska i Sebastian Nowicki
Zwycięzcy w Szczecinie:
Paulina Grzegórzek i Piotr Grzegórzek
Zwycięzcy w Trójmieście:
Martyna Warda i Łukasz Gurfinkiel
Zwycięzcy w Warszawie
Joanna Schab i Rafał Rusiniak
Zwycięzcy we Wrocławiu:
Danuta Piskorowska i Jacek Sobas