I Nadpopradzki Ekobieg: Piwniczańska młodzież otworzyła trasę Festiwalu
Opublikowane w pon., 02/06/2014 - 13:12
Dwieście pięćdziesiąt dzieci wzięło udział w I Nadpopradzkim Ekobiegu, który odbył w Dzień Dziecka w Piwnicznej-Zdroju. Adepci dyscypliny otworzyli piątą już trasę Festiwalu Biegowego i otrzymali atrakcyjne nagrody.
Imprezę zorganizowali Urząd Miasta i Gminy, Zespół Szkolno-Gimnazjalny Gimnazjum Publiczne w Piwnicznej-Zdroju, a także Fundacja „Festiwal Biegów” z Niskowej. W sportowych zmaganiach wzięły udział dzieci w różnym wieku z Piwnicznej-Zdroju, Kosarzysk, Łomnicy-Zdroju, Młodowa, Wierchomli, Nowego Sącza, Muszyny, Łukowicy, a nawet... Śląska. Najmłodsze miały cztery latka i dzielnie zmierzały do mety razem z dopingującymi ich rodzicami. Najstarszymi uczestnikami byli gimnazjaliści.
Pierwsze na starcie koło kąpieliska na Radwanowie do biegu krasnali na dystansie 100 metrów stanęły czterolatki. Sportowego zapału najmłodszym uczestnikom nie zabrakło. Najpierw biegły dziewczynki. Po nich wystartowali chłopcy. Następnie na starcie ustawiły się przedszkolaki, dla których przygotowano dystans 200 metrów. Później przyszła pora na uczniów klas 1-3 (dystans 400 m), 4-6 (dystans 600 m) i gimnazjalistów, którzy mieli do pokonania dystans 1200 metrów.
Głównym dystansem Eko-biegu był właśnie bieg gimnazjalistów. Wystartowali oni z Radwanowa, a wbiegali na metę przy amfiteatrze na Zapopradziu. Starterami byli burmistrz Piwnicznej-Zdroju Edward Bogaczyk (jutro opublikujemy rozmowę z burmistrzem) oraz Józef Majda, nauczyciel wychowania fizycznego.
Warto wspomnieć, że dzieci pokonywały w niedzielę tylko fragment otwartej nowej trasy Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju. Została ona wytyczona właśnie w Piwnicznej-Zdroju. Jest to już piąta trasa. Bierze ona swój początek przy kąpielisku na Radwanowie i w tym miejscu się kończy. Łączny dystans trasy wynosi 4,5 km. Biegnie się w górę rzeki Poprad, przez osiedla Śmigowskie i Banie, mijając po drodze m.in. Ośrodek Rekolekcyjno-Misyjny Stowarzyszenia Misje Afrykańskie, grillowisko „na wrzosowisku”, pijalnię wody Piwniczanka i amfiteatr. Z najwyższego punktu trasy rozpościera się piękny widok na panoramę Piwnicznej-Zdrój.
Nowopowstała trasa została profesjonalnie wyznaczona i zabezpieczona. Otrzymała też stosowne oznakowanie. Ścieżki, którymi prowadzi cieszą się już sporym zainteresowaniem, zarówno wśród biegaczy-amatorów z terenu gminy, jak i piwniczańskiej młodzieży i nauczycieli, którzy odwiedzają ją w ramach lekcji wychowania fizycznego. Piwniczna dołączyła wiec do Krynicy-Zdroju, Grybowa, Wysowej-Zdroju i Rytra, gdzie takie trasy biegowe już funkcjonują.
– Angażując się w tę imprezę chcieliśmy zachęcić dzieciaki, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych do biegania, do aktywności fizycznej – powiedziała Jolanta Jachymek z Gimnazjum w Piwnicznej, koordynatorka I Nadpopradzkiego Biegu Ekologicznego w Piwnicznej-Zdroju. – Młodzież coraz więcej czasu spędza niestety przy komputerze. Dlatego chcieliśmy zdopingować ją do aktywnego trybu życia. Ten bieg pokazał, że są dzieciaki, które chcą biegać i to nas cieszy – podkreśliła.
Nad zdrowiem uczestników czuwali policjanci z komisariatu w Piwnicznej. Za stronę medyczną odpowiadała pielęgniarka Maria Kulig, która do pomocy miała młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Mari Curie-Skłodowskiej ze Starego Sącza (kierunek ratownictwo medyczne).
Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali medale, słodycze, lody firmy Koral. Zawodnicy, którzy zajęli w poszczególnych kategoriach miejsca od I do III otrzymali dyplomy oraz nagrody. Gimnazjaliści dostali dodatkowo maskotki ufundowane przez firmę Rolbud Instal.
Patronat nad imprezą objął burmistrz miasta i gminy Piwniczna-Zdrój. Nagrody ufundowali Fundacja Festiwalu Biegów (w tym medale), Miejsko-Gminy Ośrodek Kultury w Piwnicznej-Zdroju, Jozef Majda, Urząd Miasta i Gminy w Piwnicznej.
– Wszystkim osobom, firmom, instytucjom, które pomogły zorganizować i wsparły nagrodami ten bieg serdecznie dziękujemy – dodaje Jolanta Jachymek. – Podziękowania te kieruję w szczególności do Janiny Janur, dyrektorki MGOK w Piwnicznej. Dziękuję za pomoc przy organizacji zawodów, policjantom z piwniczańskiego komisariatu, strażakom z OSP w Głębokiem, panu Tomaszowi z basenu na Radwanowie oraz Spółdzielni Pracy Piwniczanka (każde dziecko otrzymało wodę). Podziękowania należą się także Tomaszowi Bolozowi, Ewie Maślance, Józefowi Kuligowi, Adamowi Długoszowi, Józefowi Majdzie, Zenonowi Citakowi, dyrektorowi Zespołu Szkolno-Gimnazjalnemu, wicedyrektor Annie Kulig, Radzie Rodziców gimnazjum oraz wszystkim nauczycielom.
Wyniki I Nadpopradzkiego Ekobiegu
Kategoria krasnal - wiek do 4 lat:
Dziewczynki: I m – Nela Sidelnikow; II m – Anna Majda; III m – Julia Maślanka.
Chłopcy: I m – Piotr Zagajski; II m – Maciej Gumulak; III m – Tymon Roper.
Kategoria przedszkolaki:
Chłopcy: Im – Dawid Kluska; II m – Piotr Zagajski; III m – Olaf Potok
Dziewczynki: I m – Malwina Bołoz; II m – Paulina Olchawa; III m – Sabina Izworska
Kategoria Klasy I-III szkoła podstawowa (rocznik 2004-2006) - dystans 400m:
Chłopcy: I m – Aleksander Ciwińskii, II m Miłosz Żuchowsk – ; III m – Piotr Miczulski
Dziewczęta: I m – Martyna Tomasiak; II m – Sabina Gardoń; III m – Emilia Bołoz
Kategoria IV-VI szkoła podstawowa (rocznik 2001-2003) – dystans - 600m:
Chłopcy: I m – Bartłomiej Rusiniak; II m – Jakub Miczulski; III m – Rafał Gumulak
Dziewczęta: I m – Barbara Bołoz; II m – Kinga Stawiarska; III m – Emilia Stawiarska
Kategoria gimnazjum (rocznik 1998-2000) - dystans 1200m:
Dziewczęta: I m – Joanna Żywczak; II m – Jonna Panczykowska, III m – Weronika Buczek
Chłopcy: I m – Bartosz Maćkowski; II m – Damian Wójtowicz; III m – Krzysztof Kulig
Źródło: Sadeczanin.info
Fot. (MIGA)
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.