Maratony na świecie: Zermatt – kultowy maraton w górach

 

Maratony na świecie: Zermatt – kultowy maraton w górach


Opublikowane w sob., 09/12/2017 - 10:05

Mówi się, że Gornergrat Zermatt Marathon to jeden z najbardziej kultowych górskich maratonów w Europie, tuż obok Davos i Jungfrau. Profil jego trasy jest porównywany zwłaszcza do tego ostatniego, choć uznawany za sporo trudniejszy. Stopień trudności jest względny, wiadomo, ale pod względem niesamowitych widoków na trasie Zermatt przoduje w rankingu. Trudno się temu dziwić, skoro z trasy rozciąga się widok na Matterhorn, najpiękniejszą ze szwajcarskich gór.

Trasa wiedzie z najgłębszej szwajcarskiej doliny, z miejscowości st. Niklaus do stacji narciarskiej Riffelberg na grzebiecie Gornergrat. To daje ponad 1800 metrów przewyższenia na dystansie 42 km, w większości rozłożonego w drugiej części dystansu. Obrazuje to dwuetapowa sztafeta maratońska, w której pierwszy biegacz ma do podbiegnięcia 600 metrów a drugi 1300. Ten drugi odcinek można pokonać także oddzielnie, zapisując się na półmaraton. Równolegle odbywa się także ultramaraton. Mierzy on wprawdzie „tylko” 45,6 km, ale ma prawie 2000 metrów przewyższenia. Meta znajduje się na szczycie Gornergrat.

Maraton odbywa się w Szwajcarii, która nie należy do najtańszych destynacji, ale na tyle blisko włoskiej granicy, że można wybrać tani lot na przykład na któreś z mediolańskich lotnisk. Wakacyjny termin pozwala zaplanować wakacje w Alpach: szwajcarskich, włoskich lub francuskich.

TERMIN

Gornergrat Zermatt Marathon odbędzie się 7.07.2018. Elita startuje o 8:30, reszta o 8:38.

POGODA

Średnia temperatura lipca w Zermatt to 12,7 stopnia Celsjusza, choć zdarzały się już miesiące ze średnią temperaturą ok. 17 stopni. Należy się nastawić na duże nasłonecznienie – cała trasa jest odsłonięta, w dodatku położona na sporej wysokości.

TRASA

Start biegu odbywa się z miejscowości St. Niklaus leżącej w najgłębszej ze szwajcarskich dolin, na wysokości 1116 m n.p.m.. Początek jest dość płaski i spokojny. Począwszy od samej miejscowości, w której spory tłum kibiców oklaskuje biegaczy, przez drogi i ścieżki prowadzące do Mattsand z urokliwym jeziorem i dalej do Randa, gdzie znajduje się punkt odżywczy. Stamtąd droga prowadzi asfaltem do Tasch leżącego ok. 15 km. Na tym odcinku pokonuje się mniej niż 400 metrów różnicy wysokości. Prawdziwie górski bieg rozpoczyna się od podbiegu do miejscowości Zermatt. Trasa nie jest łatwa, ale widok na alpejską panoramę całkowicie wynagradza trudności.

W Zermatt mieści się ostatni duży punkt odżywczy w miejscowości. Dalej trasa pnie się do Sunnegga leżącego na wysokości ponad 2200 m n.p.m.. Podbieg ciągnie się od 25 do 32 km a jego pokonanie zostaje nagrodzone zapierającą dech w piersiach panoramą. Wypłaszczenie dalszego odcinka pozwala na chwilę oddechu nad jeziorami Grindjisee i Grünsee. Na tym etapie można podziwiać majestatyczny Matterhorn. Ostatnia część trasy prowadzi już na Riffelberg (lub Gornergrat, jeśli wybraliśmy dystans ultra).

Na trasie znajduje się dziesięć punktów odżywczych, rozmieszczonych w odległościach od 1,5 do 6 km, zależnie od odcinka trasy (początkowo punkty są rzadsze, kiedy rośnie nachylenie terenu, punkty pojawiają się częściej). Oferują wodę, herbatę, izotoniki, colę, bulion, banany i batony.

Limit czasu na półmetku upływa o 11:50, co daje trochę ponad 3 godziny na pokonanie tego odcinka. Limit czasu na pokonanie całego maratonu to 7 godzin (limit upływa dokładnie o 15:45).

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Półmaraton startujący w Zermatt (z półmetka maratonu) oraz ultramaraton. Pasta party dla biegaczy dzień przed biegiem.

ZAPISY

Czynne od sierpnia. Limit uczestników maratonu to 800 osób. Opłata startowa wynosi 120 franków szwajcarskich lub 108 euro. W tej cenie otrzymujemy wszystkie świadczenia na trasie, koszulkę techniczną oraz darmowe przejazdy kolejkami górskimi na kilku trasach (Brig-Zermatt, St. Niklaus-Grächen, Zermatt-Gornergrat, Zermatt-Sunnegga. Oznacza to sporą oszczędność (bilety są dość kosztowne) i możliwość zjazdu ze szczytu po ukończeniu biegu oraz szansę na poznanie trasy przed biegiem lub wycieczkę po.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty.

WYJAZD

Najtańszą opcją będzie przelot na jedno z mediolańskich lotnisk: Malpensa lub Bergamo. Można też poszukać połączeń do Szwajcarii (Zürich, Genewa, Bazylea).

KOSZTY POBYTU

Nocleg w samym St. Niklaus to koszt 130 zł za łóżko w pokoju wieloosobowym lub od 300 zł wzwyż za prywatny pokój. Ceny w sąsiednich miejscowościach są nieco niższe, w Zermatt natomiast wyższe (ale wybór jest większy).

INNE BIEGI

Półmaraton lub ultramaraton w terminie maratonu.

Strona imprezy: www.zermattmarathon.ch/

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce