Sylwestrowy świat biegowy

Opublikowane w czw., 03/01/2013 - 15:42

Coraz większej liczbie ludzi na całym świecie znudziło się witanie Nowego Roku w tradycyjny, huczny sposób, przy tańcach i alkoholu i decyduje się na spędzenie Sylwestra w aktywny sposób, biorąc udział w różnego rodzaju imprezach biegowych.

W Bolzano we Włoszech, podczas imprezy Boclassic Sylverlauf na 10K kilku najlepszych biegaczy na świecie ścigało się po swoje pierwsze zwycięstwa w 2013 r. I tak Imane Merga, mistrz świata w biegach przełajowych z 2011 r., pokonał zawodnika, którego sam nazywa „przyszłością etiopskich biegów długodystansowych”, tj. 18-letniego Muktara Edrisa. Co ciekawe obaj uzyskali identyczny czas 29:12. Znany Amerykański biegacz Scott Bauhs był trzeci na mecie z czasem 29:32. Wśród kobiet w biegu na 5K zwyciężyła dwukrotna srebrna medalistka z mistrzostw świata na dystansie 5000 metrów Kenijka Sylvia Kibet, pokonując Etiopkę Aferę Godfay czasem 16:21.

Z kolei w Austrii Leonard Komon rekordzista świata w biegach na 10 K i 15K, zdeklasował swojego rodaka, Kenijczyka Geoffreya Kirui, ustanawiając nowy rekord trasy (18:32) podczas imprezy sylwestrowej Peuerbach New Year’s Eve Run na dystansie 6,8 km. Bieg kobiet na 5,1 km wygrała reprezentantka Serbii Amela Terzic osiągając wynik 16:03.

W stolicy Angoli, Luandzie, przy dobrej pogodzie, srebrna medalistka maratonu z igrzysk olimpijskich w Londynie Priscah Jeptoo z Kenii zarobiła 15 000$ wygrywając 10-kilometrowy wyścig Sao Silvestre de Luanda uzyskując czas 32:31. Wśród mężczyzn triumfował Etiopczyk Atsedu Tsefaye (28:17)

Tymczasem w Madrycie zwycięzcą noworocznego biegu San Silvestre Vallencana był brązowy medalista na dystansie 10K z igrzysk w Londynie Tariku Bekele, który wyprzedził Hiszpana Ayada Lamdassema o 16 sekund i ukończył bieg z wynikiem 28:29. W konkurencji kobiet najlepsza okazała się być reprezentantka Etiopii Gelete Burka, stosunkowo łatwo pokonując Kenijkę Linet Masai, mistrzynię na tym dystansie z 2009 r.

Corrida Internacional de Sao Silvestre, bieg na 15 kilometrów w Sao Paulo w Brazylii, może uchodzić za „ojca” wszystkich sylwestrowych wyścigów ulicznych -  właśnie odbyła się jego 88 edycja! Dwa pierwsze miejsca zdobyli Kenijczycy Edwin Kipsang Rotich (44:05) i Maurine Jelagat Kipchumba (51:42) . Rotich jest stałym bywalcem na brazylijskich trasach, jako że wygrał już wyścigi w Kurytybie i Rio de Janeiro  w sierpniu i listopadzie 2012 r. Jak sam twierdzi, Corrida Internacional to trudny  bieg, z wieloma podbiegami, więc tym bardziej cieszył się z wygranej. W wyścigu wystartowało ponad   25 000 uczestników.

The Emerald Nuts Midnight Run to bieg na dystans 4 mil odbywający się w Parku Centralnym w Nowym Jorku, podczas którego fajerwerki są wystrzeliwane tuż nad głowami biegaczy, tak że wręcz można poczuć w ustach smak prochu strzelniczego. Dokładnie o północy z 31 grudnia na 1 stycznia Delilah Di Crescenzo, zwyciężczyni biegu w Manchesterze w stanie Connecticut, który odbył się w Święto Dziękczynienia, rozpoczęła swój wyścig po kolejne zwycięstwo.  Uzyskała czas 21:07 i 17 sekundową przewagę nad numerem dwa tego biegu Frances Koons. Klubowy kolega Di Crescenzo Christian Thompson stoczył bardziej zaciętą walkę, gdyż swojego rywala Tima Ritchie pokonał będąc jedynie o 5 sekund szybszym na mecie i kończąc wyścig wynikiem 18:49.