W Bahrajnie też można…… pobiegać

 

W Bahrajnie też można…… pobiegać


Opublikowane w pt., 17/01/2025 - 10:56

Królestwo Bahrajnu to niewielki, ale bardzo bogaty kraj na Bliskim Wschodzie składający się z 33 wysp. Słynie z wydobycia ropy naftowej, pól naftowych, wydobycia pereł  oraz niezwykłego toru Formuły 1. Zamieszkuje je ponad 1,5 mln osób. Dinar Bahrajnu jest drugą co do wartości walutą na świecie, a litr paliwa kosztuje zaledwie 1,60 zł.

- Podczas świątecznego wyjazdu udało się zobaczyć m.in. największe atrakcje królestwa takie jak: Wielki Meczet Al Fateh-jeden z największych meczetów na świecie, który mieści ponad 7000 wiernych i jest otwarty dla wszystkich, World Trade Center,  jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Bahrajnie, Qal’at al-Bahrain, czyli Fort Bahrajnu najważniejszy zabytek tego kraju wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Drzewo Życia, przyrodniczy fenomen i prawdziwy skarb Bahrajnu. Drzewo ma około 400 lat i mieści się na pustyni Sharajat-al-Hayat. Udało się również w niektórych miejscach trochę pobiegać, bo miejsc do biegania tutaj nie brakuje – informuje Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów.

Królestwo słynie między innymi z takich imprez biegowych jak Bahrain Royal Night Half Marathon z nagrodą na pierwsze miejsce 30 tys. dolarów czy słynnego Ironman 70.3 Middle East Championship – Bahrain.

 

- W okresie mojego pobytu z wyjątkowym wyzwaniem zmagał się tam nasz słynny triathlonista Robert Karaś. Pod koniec października w Bahrajnie rozpoczął swoje mordercze wyzwanie. Jego celem było przez 150 dni z rzędu pokonywać dystans Ironmana, czyli 3,8 km pływania,180 km jazdy na rowerze i 42,2 km biegania Wyzwanie polegało na codziennym pokonywaniu dystansu Ironmana przez 150 dni pod rząd. Karaś po 56 dniach codziennego pokonywania dystansu Ironmana przerwał swoją próbę ze względu na uraz nogi, ustanowił jednak najlepszy wynik na świecie w pokonaniu 30 Ironmanów. Osiągnął to w czasie 296 godz. 12 min i 16 s. Wyjątkowego sportowca nie udało się spotkać, bo realizował swoje wyzwanie w innej części Bahrajnu, ale na bieżące obserwowałem jego relacje, które zamieszczał każdego dnia – informuje nasz ambasador.

 

Jedną z głównych atrakcji w regionie Zatoki Perskiej jest słynny Most Króla Fahda łączący Bahrajn z Arabią Saudyjską o długości 25 km i oczywiście  Międzynarodowy Tor Wyścigowy Bahrajnu Formuły 1 ( Bahrain International Circuit) uznawany za jeden z najlepszych na świecie. Został wybudowany za 150 milionów dolarów i otwarty w 2004 roku i ścigał się na nim nasz Robert Kubica.

 

- Udało się również odwiedzić przepiękne galerie oraz wyjątkowe hotele, które w okresie świątecznym zachwycały bajkowym wyglądem. Dla chrześcijan ważnym punktem jest Katedra Matki Bożej Arabskiej. Jest to największą katedrą w regionie Zatoki Perskiej. Obejmuje swoim działaniem katolików w całym regionie Zatoki Perskiej. Działkę pod budowę katedry podarował król Bahrajnu Hamad ibn Isa Al Chalifa, spotkał się w Watykanie z papieżem Franciszkiem i przekazał mu w formie prezentu makietę planowanej katedry. Nie brakuje tutaj również Polaków, można o nich poczytać na https://www.facebook.com/groups/341743276036737. Nasi rodacy, jak się okazuje, promują nasz region, a Gosia z Bahrajnu, która mieszka tam od kilku lat https://www.facebook.com/GosiaBahrajn organizuje wycieczki dla Polaków zadaje im wyjątkowe, pytanie, gdzie na świecie wybudowano pierwszy szyb naftowy … i niewielu wie, że w Siarach w gminie Sękowa w powiecie gorlickim – dodaje Ambasador Festiwalu Biegów.

 

Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów
fot. archiwum autora

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce