Yukon Artic Ultra: 90 śmiałków, 4 trasy, -20 stopni
Opublikowane w pon., 02/02/2015 - 13:02
Już w najbliższy weekend, 8 lutego na starcie Yukon Arctic Ultra, jednego z najtrudniejszych wyścigów na świecie stanie prawie 90 uczestników, w tym 1 Polak. Do wyboru będą mieli 4 trasy: maraton oraz 160, 540 i 700 km. Mogą je pokonać na rowerze, na nartach lub pieszo. Większość decyduje się spędzić od 7-13 dni (zależnie od dystansu) maszerując z całym swoim wyposażeniem.
W pierwszej edycji imprezy w 2013 r. wzięło udział jedynie 27 osób z 10 krajów. Tym razem uczestnicy będą reprezentować 17 narodowości. Po raz pierwszy wystartuje m.in. Polak- Michał Kiełbasiński.
"Największym wyzwaniem jest nieznane". Michał Kiełbasiński w Yukon Arctic Ultra
W imprezie zadebiutują też reprezentanci Meksyku i Japonii. Meksykanin – Carlos Albert Moreno – nie będzie jednak konkurował z Polakiem. Wystartuje na trasie 160-kilometrowej. Jego celem jest zebranie funduszy dla stowarzyszenia wspierającego dzieci z nowotworem.
Japończyk – Hidechika Kabasawa – jest uczestnikiem 700-kilometrowego wyścigu, ale jego cel jest inny. Do Kanady razem z nim przyjedzie ekipa telewizyjna, która kręci film o najtrudniejszych maratonach świata. Kabasawa już jest w Whitehorse, gdzie przyzwyczaja się do zimna. Na razie ma z tym pewne kłopoty i swoje zwiedzanie okolicy planuje tak, by co pewien czas robić sobie przerwy w ciepłych pomieszczeniach.
Temperatura w Yukonie to obecnie 20 stopni poniżej zera i jest to zgodne ze średnimi temperaturami lutego na tym obszarze. W ciągu dnia minimalne wskazania termometrów wahają się w okolicach -27 stopni. Tylko raz w historii imprezy temperatura spadła tak nisko, że trzeba było przerwać wyścig. Wtedy było -60oC.
Na najdłuższej trasie Yukon Artic Ultra Michał Kiełbasiński spotka się jeszcze z 29 zawodnikami. Pieszo trasę pokona 17 osób. Najstarszym pieszym uczestnikiem jest Brytyjczyk James Binks. Dla 70-latka mróz nie będzie niczym nowym. Rok temu z powodzeniem ukończył ten wyścig. Zajęło mu to 8 dni i pozwoliło zająć 4. miejsce.
Dzień przed YAU, z tego samego miejsca wystartują uczestnicy słynnego Yukon Quest, czyli wyścigu psich zaprzęgów rozgrywanego na dystansie 1600km. YAU to przede wszystkim walka ze sobą, kilometrami i pogodą, Yukon Quest to rywalizacja najlepszych. Stawka zawodników jest bardzo mocna. Faworytem jest obrońca tytułu Allen Moore.
IB