Aktywność fizyczna obniża ryzyko infekcji bakteryjnej

 

Aktywność fizyczna obniża ryzyko infekcji bakteryjnej


Opublikowane w wt., 27/09/2016 - 09:31

Naukowcy z Danii sprawdzili związek pomiędzy aktywnością fizyczną a ryzykiem wystąpienia infekcji bakteryjnej. Monitorowali dane 18 874 osób, z których 5 368 zgłosiło się w ciągu roku do lekarza z podejrzeniem takiej infekcji i wyszło od niego z receptą na antybiotyki. To właśnie konieczność przyjmowania antybiotyków determinowała zaliczenie danej choroby do infekcji bakteryjnej. Badania trwały przez 4 lata i zakończyły się w 2010 r.

Ich efektem jest opublikowany niedawno raport, który stwierdza, że w porównaniu z siedzącym trybem życia, już niski poziom aktywności fizycznej pozwala obniżyć ryzyko rozwinięcia się infekcji bakteryjnej i zmniejsza konieczność kuracji antybiotykowej o 10 procent.

Wyniki prezentują się jeszcze bardziej optymistycznie w przypadku dróg moczowych. Tutaj niski poziom aktywności fizycznej pozwala na obniżenie ryzyka o 21 proc., a w przypadku średniej aktywności o 32 proc. Przy czym w badaniu chodziło o aktywność fizyczną na poziomie amatorskim podejmowaną w wolnym czasie.

Niestety nie udało się potwierdzić podobnej zależności w przypadku bakteryjnych infekcji dróg oddechowych. Wyniki okazały się być statystycznie istotne dla kobiet, ale nie w przypadku mężczyzn. Jednak także u mężczyzn istniał związek pomiędzy rzadszym sięganiem po antybiotyki a większą aktywnością. W przypadku infekcji dróg moczowych wyniki były statystycznie istotne bez względu na płeć i inne czynniki.

IB

źródło

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce