Biegaj, by uciec przed Parkinsonem i Alzheimerem
Opublikowane w pt., 28/11/2014 - 15:44
Szwedzcy naukowcy prowadzili to badanie przez ponad 12 lat. W tym czasie obserwowali nawyki związane z aktywnością fizyczną u 43 368 osób. Wszystko po to, by znaleźć związek między ruchem, a ryzykiem wystąpienia Parkinsona. Pomimo, że badanie było kohordowe i szczegółowe, wnioski nie są jednoznaczne.
Z całą pewnością udało się ustalić, że aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności pozwala obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia Parkinsona, ale ta zasada działa przede wszystkim u mężczyzn. U kobiet taka zależność była mniej jednoznaczna. Warto też zwrócić uwagę na sformułowanie „aktywność fizyczna”. Prawidłowość pojawiała się jedynie wtedy, gdy brano pod uwagę całkowitą aktywność, rozumianą zarówno, jako ćwiczenia fizyczne (w tym bieganie i jazdę na rowerze), jak i prace domowe, korzystanie z komunikacji, przejście do sklepu itd. Każda z tych czynności osobno nie wykazywała statystycznie istotnego wpływu na niekorzystne zmiany w mózgu.
Bardziej jednoznaczne są wnioski dotyczące wpływu biegania, diety i stylu życia na rozwój Alzheimera i związanej z tą chorobą śmiertelności pojawiły się w nowym badaniu przeznaczonym dla Journal of Alzheimer’s Disease. Tu po analizie danych biegaczy i piechurów okazało się, że pokonywanie ok. 24km w tygodniu aż o 40% zmiesza ryzyko śmierci na tym tle. Charakter tego badania także był kohordowy. W ciągu 11 lat obserwowano 154 000 osób. Dodatkową korzyścią z tych badań było udowodnienie rzeczywistego związku pomiędzy spożywaniem owoców i utrzymywaniem odpowiedniego poziomu cholesterolu, a niższym prawdopodobieństwem rozwoju tej choroby. Badacze dodali więc jeszcze kilka powodów, by regularnie biegać.
IB