Ćwiczenia aerobowe poprawiają kondycję mózgu. Nawet u chorych
Opublikowane w pon., 05/12/2016 - 09:25
Łagodne zaburzenia poznawcze, wbrew swojej nazwie wcale nie są takie łagodne. Wprawdzie to jeszcze nie otępienie ani demencja, na którą cierpi już 44 mln ludzi na świecie, ale z pewnością poważna przeszkoda w codziennym życiu. Pojawiają się zaburzenia pamięci i problemy utrudniające codzienne funkcjonowanie i chorym i ich otoczeniu.
Medycyna nie zna na razie skutecznego sposobu na odwrócenie lub zatrzymanie tych zmian. Jednak Amerykańskie Towarzystwo Radiologiczne zaproponowało ćwiczenia aerobowe (np. bieganie i jeżdżenie na rowerze) nie tylko jako profilaktykę, ale także jako lek na te dolegliwości.
Do udziału w tym doświadczeniu zaproszono 35 osób w wieku powyżej 63 roku życia z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi. Wolontariusze zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza, 4 razy w tygodniu przez 6 miesięcy realizowała program ćwiczeń aerobowych, które w tym przypadku przyjęły formę biegu na bieżni stacjonarnej, jazdy na rowerze stacjonarnym i ćwiczeń na orbitreku. Druga grupa w takim samym wymiarze czasu uczestniczyła w zajęciach rozciągających. W trakcie tego eksperymentu badaniom medycznym podlegał mózg ćwiczących.
Zarówno w grupie aerobowej jak i stretchingowej zanotowano pozytywne zmiany w mózgu. W jednej i drugiej grupie przyrosła szara masa w mózgu, włączając w to płat skroniowy związany m.in. z pamięcią krótkotrwałą i zdolnością do przypominania sobie rzeczy. Jednak większe korzyści odniosły osoby z grupy aerobowej. U nich wzrosła całkowita objętość mózgu i jego lokalne obszary. W tej grupie poprawa zdolności poznawczych była statystycznie istotna i odczuwalna po 6 miesiącach treningu, podczas gdy w grupie uczestniczącej w ćwiczeniach rozciągających nie poprawiła się wcale.
Przekładając z polskiego na nasze – warto biegać nie tylko dla sylwetki i zdrowia fizycznego, ale także dla lepszej jakości życia w podeszłym wieku.
IB