Czerwone mięso jednak szkodzi, chyba że zachowamy umiar
Opublikowane w pon., 29/09/2014 - 12:21
Jedzenie czerwonego mięsa, zwłaszcza w przetworzonej postaci jest szkodliwe. Taki wniosek płynie z dwóch niezależnie prowadzonych badań.
Pierwsze z nich objęło swoim zasięgiem 75 000 Szwedów, którzy określili w kwestionariuszu ilość i rodzaj zjadanego mięsa. Następnie przez 15 lat naukowcy obserwowali wskaźnik śmiertelności w tej grupie. Okazało się, że wegetarianie i osoby jedzące mniej niż 100g mięsa dziennie miały zbliżoną przeżywalność. Natomiast miłośnicy mięsa żyli 2 lata krócej, ale jedynie wtedy, gdy ich posiłki składały się z mięsa przetworzonego (np. wędlin, pasztetów, parówek itd.).
Takiej zależności nie zauważono u osób, które jadły nieprzetworzone produkty mięsne. Mięso przemysłowo przetworzone zawiera szereg szkodliwych substancji. Niektóre z nich mogą mieć wpływ na osłabienie układu krążenia. W raporcie z tego badania znalazły się konkretne wyliczenia: mężczyźni, którzy jedzą więcej niż 75g przetworzonego mięsa muszą się liczyć z ryzykiem wystąpienia ataku serca o 28% bardziej, niż jedzący 25g dziennie.
Rok wcześniej przeprowadzono badania na grupie 449 000 respondentów z 10 krajów Europy. Wnioski były szersze, niż w badaniu szwedzkiej grupy. Konsumenci mięsa charakteryzowali się jednocześnie niskim spożyciem warzyw i owoców. Co gorsza, wśród osób jedzących duże ilości mięsa częściej występowali palacze, natomiast mężczyźni częściej nadużywali alkoholu. Taka zależność nie wystąpiła u kobiet.
W czasie trwania tego badania zmarło ponad 26 000 respondentów. Przyczyny były różne. Niemal 1000 osób uległo wypadkowi, ale znaczny odsetek tej grupy cierpiał na różne choroby: np. u ponad 5000 osób rozwinęły się choroby układu krążenia, 9000 miało raka. Bez względu na przyczynę śmierci, krócej żyły osoby, które spożywały dużo czerwonego mięsa. Autorzy raportu wyliczyli, że zmniejszenie konsumpcji czerwonego mięsa do 20g dziennie pomogłoby zapobiec 3,3% przypadkom przedwczesnej śmierci. Na te liczby nie miała wpływu narodowość respondentów
IB