Granaty eliksirem młodości? Testy obiecujące
Opublikowane w czw., 14/07/2016 - 09:07
Szwajcarscy naukowcy udowodnili, że granaty mają niezwykłą właściwość i mogą realnie odmładzać. Na razie niestety nie wiadomo, czy również ludzi, ale na pewno myszy, które kolejny raz zastąpiły ludzi w eksperymencie naukowym.
Myszy często dostarczają ważnych informacji o działaniu substancji chemicznych na organizm, jako że z punktu widzenia DNA niewiele się różnią od ludzi. W tym eksperymencie ważne były również nicienie. Te budzące niechęć bezkręgowce nie są już tak podobne do człowieka, jak myszy. Uwielbiają je za to specjaliści od starzenia się. Nicienie stają się dojrzałe już po 8-10 dniach życia, dlatego łatwo na nich sprawdzić działanie specyfików walczących ze skutkami starzenia się.
Te dwa gatunki zwierząt pomogły udowodnić, że granaty są prawdziwym eliksirem młodości, a właściwie jest nim urolityna A. Ta substancja pomaga starzejącym się komórkom zatrzymać niekorzystne zmiany i usuwać wadliwe mitochodria (centra energetyczne). Błędy w komórkach pojawiają się wraz z ich wiekiem. Przez nie słabną mięśnie i pojawiają się choroby np. Parkinsona. Urolina A może to zmienić. Nicieniom wydłużyła życie o 45%. Myszy po podaniu im uroliny A stały się bardziej wytrzymałymi biegaczkami. Ich możliwości na kołowrotku zwiększyły się o 42%.
Niestety wśród tych optymistycznych wiadomości jest i minus. Granaty oraz niektóre orzechy i jagody nie zawierają czystej uroliny A, a jedynie jej prekursor. Dopiero bakterie jelitowe mogą przekształcić prekursor w urolinę. Cały proces zależy jednak od flory jelitowej, a ta różni się pomiędzy organizmami.
Autorzy badania są zdania, że ich odkrycie otwiera nowe możliwości i może w przyszłości zmienić medycynę. Badania na ludziach już się rozpoczęły.
IB