Kolano biegacza

 

Kolano biegacza


Opublikowane w śr., 28/11/2012 - 12:21

?Kolano biegacza? jest podobnie jak ?łokieć tenisisty? najczęstszą dolegliwością występującą u osób uprawiających dany sport. U biegaczy (ale nie tylko)  to właśnie kolano narażone jest na największe przeciążenia.   Staw kolanowy to najbardziej skomplikowany i największy staw w organizmie człowieka. Wielu sportowców cierpi na różnego rodzaju dolegliwości tej części ciała, która skutecznie potrafi uniemożliwić treningi i starty. ?Kolano biegacza? potocznym określeniem dolegliwości bólowych przedniego przedziału kolana, które stosunkowo często występują u osób aktywnych fizycznie, szczególnie u biegaczy długodystansowych.  Choć sama nazwa wskazuje na dyscyplinę sportową w której najczęściej pojawia się wspomniana patologia, dolegliwości tego typu równie często dotykają kolarzy, skoczków, narciarzy, oraz piłkarzy. W przypadku dyscyplin wytrzymałościowych ból najczęściej związany jest ze zmianami przeciążeniowymi, powstającymi poprzez sumowanie się mikrourazów. Ból i dyskomfort zwykle pojawia się niespodziewanie. Jego nasilenie najczęściej ma miejsce podczas długiego biegu.

Ból przedniego przedziału kolana może wynikać z różnorodnych patologii. Bieg charakteryzuje się dużą aktywnością zgięciową kolana, co powoduje przypieranie rzepki do kości udowej. Dochodzi wtedy do tzw. ciasnoty przedniej, oraz podrażnienia i degeneracji struktur znajdujących się w okolicy rzepki.  Termin ?kolano biegacza? jednak odnosi się głównie do podrażnienia błony maziowej stawu kolanowego. Błona maziowa jest wewnętrzną warstwą torebki stawowej wytwarzającą maź stawową - niezbędną do odżywienia oraz ruchu powierzchni chrzęstnych, stawowych. W przypadku podrażnienia lub zaklinowania części błony w okolicach rzepki dochodzi do powstania stanu zapalnego i wysięku w stawie. Wielokrotne drażnienie błony może doprowadzić do jej przerostu, oraz zwiększenia aktywności wydzielniczej. W powyższych przypadkach dochodzi do obniżenia wartości mazi stawowej, a tym samym gorszego odżywienia chrząstki. Co więcej, nadmierna ilość płynu w stawie może ograniczać jego ruchomość.

Wiele publikacji opisujących problematykę ?kolana biegacza? włącza w ten zespół również różne patologie stawu rzepkowo-udowego. Najczęściej opisywaną jest chondromalacja (rozmiękczania) chrząstki stawowej. W tym przypadku poza rozlanym bólem okolicy rzepki pacjenci opisują krepitacje (trzeszczenia), klikanie oraz wrażenie blokowania w stawie. Wyżej wspomniane dolegliwości mogą pojawiać się zarówno podczas aktywności fizycznej, jak i siedzenia ze zgiętymi kolanami.

Często ?kolano biegacza? mylone jest tzw. ITBS (iliotibial band syndrome, zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego). Jest to zespół dochodzi do nadmiernego tarcia, kompresji pasma łącznotkankowego na poziomie nadkłykcia bocznego kości udowej. W tym przypadku jednak ból lokalizuje się bardziej po stronie bocznej kolana.

Jedno jest pewne ? żadnego długotrwałego bólu kolana nie wolno lekceważyć. Jeśli mimo zmniejszenia obciążeń czy kilkudniowej przerwy w treningu ból powraca należy bezwzględnie udać się do lekarza, który najprawdopodobniej, aby zdiagnozować problem zleci badanie USG.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce