Krótszy czas jedzenia, dłuższy na post – sposób na kilogramy
Opublikowane w śr., 11/01/2017 - 09:09
W poszukiwaniu łatwego sposobu na zrzucenie dodatkowych kilogramów naukowcy z Alabamy zadali sobie pytanie, czy zmiana harmonogramu posiłków może w tym pomóc. Wcześniej odpowiedzi poszukiwali wśród gryzoni. Wtedy okazało się, że skupienie wszystkich posiłków w czasie od rana do wczesnego popołudnia pomaga w odchudzaniu poprzez podwyższone spalanie tłuszczu. Pojawiały się także doniesienia, że taki rozkład posiłków dodatkowo zapobiega rozwojowi chorób chronicznych.
Ten obiecujący wynik spowodował, że naukowcy zdecydowali się sprawdzić to samo na ludziach. Do udziału w eksperymencie zaprosili 11 osób z nadwagą. Wolontariusze przez 4 dni jedli w godzinach od 8:00 do 14:00, a przez 4 kolejne dni, od 8:00 do 20:00. Liczba kalorii przez cały czas trwania eksperymentu nie zmieniała się, a naukowcy sprawdzali, w jaki sposób wydłużenie godzin postu w ciągu doby, wpłynie na spalanie kalorii, tłuszczu i węglowodanów oraz na odczucie głodu.
Okazało się, że podobnie jak u gryzoni, ludzie także odczuwają korzyści, gdy na ostatni posiłek decydują się na długo przed końcem dnia. Wprawdzie nie spala się wtedy więcej kalorii, ale za to wolontariusze jedzący jedynie do 14:00 lepiej spalali tłuszcz w godzinach nocnych i zredukowali napady głodu. Ich metabolizm charakteryzował się lepszą elastycznością, którą autorzy badania zdefiniowali jako zdolność przestawiania się na spalanie tłuszczu lub węglowodanów.
18-godzinny post dobowy mógłby więc być odpowiedzią na potrzeby osób z nadwagą, ale ze względu na małą próbę przy tym badaniu, konieczne jest przeprowadzenie go jeszcze raz na większą skalę.
IB