Maratończyk czy sprinter – kto pożyje dłużej?

 

Maratończyk czy sprinter – kto pożyje dłużej?


Opublikowane w pon., 17/04/2017 - 09:58

Osoby aktywne fizycznie są zdrowsze i ich średnia spodziewana długość życia jest dłuższa niż nieaktywnej populacji. Jednak naukowcy postawili sobie pytanie, kto ma szansę pożyć dłużej i czy np. sprinterzy żyją tak samo długo, jak maratończycy?

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, przeanalizowali dane 20 najlepszych olimpijczyków i olimpijek, którzy startowali w latach 1928-1948 w takich dyscyplinach jak: skok wzwyż, rzut dyskiem, 100-metrowy sprint i maraton. W tej grupie udało się ustalić daty śmierci 336 osób.

Dzięki analizie statystycznej wiadomo, że maratończycy byli jednymi ze starszych i jednocześnie szczuplejszych lekkoatletów. Podczas zawodów mieli średnio 29,7 lat (+/- 5,9 lat). Ważyli od 56,2 kg do 67,5 kg, podczas gdy średni wiek sprintera to 23.8 lata (+/- 3), a jego waga oscylowała wokół 71,1 kg (+/- 5,5). Najwięcej ważyli rzucający dyskiem.

W grupie rzucających dyskiem i skaczących wzwyż przeważali Amerykanie, ale już w maratonach, większość reprezentowała inne kraje. To spowodowało, że cała analiza długości życia została wzbogacona o parametry spodziewane w krajach sportowców.

Biorąc pod uwagę różne dane. Okazało się, że w porównaniu z ogólną populacją dłużej żyją skoczkowie i maratończycy. Zdaniem naukowców jest to wynikiem niższej wagi w tych dwóch grupach, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę różnicę pomiędzy dyskobolami a skoczkami, chociaż nie do końca wyjaśnia dlaczego maratończycy żyją dłużej niż sprinterzy.

Niestety uprawianie szybkich biegów na krótkim dystansie nie zmieniło spodziewanej długości życia. Sprinterzy żyją średnio tyle samo, co populacja w której mieszkają.

IB

źródło


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce