Masz kontuzję? Być może za mało biegałeś
Opublikowane w pt., 20/12/2013 - 09:39
W 2011r. 2029 biegaczy wzięło udział w maratonie H.C Andersena w Danii. Badacze obserwowali 662 z nich, podczas treningów i kilka tygodni po starcie. Szukali odpowiedzi na pytanie, czy trening przed maratonem ma jakiś wpływ na ryzyko wystąpienia kontuzji po jego zakończeniu.
Biegaczy biorących udział w badaniu podzielono na trzy grupy, zależnie od pokonywanego przez nich tygodniowego dystansu. W pierwszej grupie znaleźli się ci, którzy biegali poniżej 30 km/ tydzień. Do drugiej grupy przypisano zawodników przebiegających każdego tygodnia od 30 do 60km. Ostatnią grupę stanowili maratończycy pokonujący dystans powyżej 60 km w ciągu tygodnia treningów.
Po zakończonych zawodach na urazy, które wymusiły co najmniej dwutygodniową przerwę w bieganiu, skarżyło się 10 % uczestników badania. Kontuzje były typowe i głównie dotyczyły kolan, kostek i stóp. Okazało się, że przytrafiły się one przede wszystkim zawodnikom z pierwszej grupy. Maratończycy, którzy w ramach treningów pokonywali mniej niż 30km tygodniowo, narażali się na ryzyko o 134% większe niż przedstawiciele drugiej grupy.
Dodatkowymi czynnikami podnoszącymi prawdopodobieństwo urazu są wiek i doświadczenie. Zawodnicy poniżej 35 r. ż., częściej skarżyli się na dolegliwości niż 40-letni maratończycy. Bardziej narażeni na problemy byli też debiutanci.
Nie do końca została wyjaśniona sytuacja biegaczy przekraczających 60 km na tydzień. Duńskie badania nie wykazały różnic pomiędzy drugą a trzecią grupą, jednak istnieją inne opracowania, które udowadniają, że przekroczenie limitu 60km, może mieć wpływ na większą podatność na kontuzje.
Wnioski z tego płyną takie, że 30km tygodniowo, to za mało, żeby się przygotować na wysiłek podczas maratonu, a do tego nie należy porywać się na krótkie programy treningowe. Organizm musi mieć czas na przystosowanie się do dystansu i jego wymagań.
IB
Źródło: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3625790/