Młodość i sprawność dzięki telemerom

 

Młodość i sprawność dzięki telemerom


Opublikowane w pt., 30/01/2015 - 08:48

Telomery to końcówki chromosomów. Ich zadaniem jest ochrona przed błędami przy podziale komórek. Tych błędów jest z wiekiem coraz więcej i prowadzą do coraz poważniejszych schorzeń.

Telomery u młodych osób mają długość od 8000-10 000 nukleotydów. Z biegiem czasu stają się krótsze, a gdy już dalej nie mogą się skarać obumierają i przestają chronić chromosomy. Organizm się starzeje i słabnie.

Tym procesem steruje wewnętrzny zegar, który tyka wolniej np. u ultramaratończyków. Dwa lata temu pojawiły się badania australijskie, według których ultramaratończycy pokonujący od 40 do 100 km w tygodniu są o 16 lat młodsi od swoich niebiegających rówieśników. Dzieje się tak dlatego, że ich telomery są nawet o 11% dłuższe.

Na ich długość ma wpływ wiele czynników. Badania z zeszłego roku wykonane w San Francisco wskazywały na negatywną rolę stresu, który znacząco przyspiesza starzenie się komórek. Jednak podstawą całego procesu jest upływ czasu.

Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Stanforda znaleźli sposób na cofnięcie wskazówek tego biologicznego zegara. Dzięki modyfikacji cząsteczek RNA (kwas rybonukleinowy) mogą oni zmienić kod enzymu chroniącego chromosomy. Poddane takiemu działaniu komórki dzielą się bardziej, niż te pozostawione bez ingerencji.

Mówiąc inaczej, naukowcy znaleźli sposób, by wydłużyć telomery o 1000 nukleotydów i przywrócić im stan sprzed kilku lat. Zastosowana metoda jest bezpieczniejsza niż inne, gdyż jej efekt nie jest trwały. Komórki nie mnożą się przez cały czas, a telomery nie wydłużają w nieskończoność. Po 48 godzinach znowu zaczynają się skracać.

To przełomowe odkrycie pozwoli w przyszłości leczyć choroby genetyczne, geriatryczne i po prostu spowolnić sam proces starzenia się.

IB

źródło

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce