Orzechy przedłużają życie. Smacznego!

 

Orzechy przedłużają życie. Smacznego!


Opublikowane w pt., 29/11/2013 - 15:29

Orzechy są bardzo zdrową przekąską

Magazyn The New England Journal of Medicine opublikował wyniki badań,  z których wynika, że osoby, które jedzą orzechy, dłużej żyją i prowadzą bardziej aktywny tryb życia.

Badania te były prowadzone przez 30 lat na Harvardzie i miały ostatecznie potwierdzić lub obalić istnienie zależności pomiędzy spożywaniem orzechów, a umieralnością wśród ich konsumentów. Z badanej grupy wykluczono osoby, u których występowały choroby nowotworowe, wylewy, zawały itd. Przebadano ponad 76 000 kobiet i 42 000 mężczyzn. 

Konsumpcja orzechów wśród uczestników badania była mniej więcej stała i na jej podstawie podzielono badanych na grupę  jedzącą orzechy regularnie i tych, którzy  sięgali po nie rzadziej. Osoby z pierwszej grupy okazały się być jednocześnie szczuplejsze i chętniej przyjmujące witaminy. Częściej ćwiczyły, mniej paliły, ale za to częściej piły alkohol.

Dalsze badania wykazały, że związek między konsumpcją orzechów a umieralnością faktycznie istnieje, tyle że jest odwrotny. Według naukowców spożywanie orzechów może obniżyć ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 20% i to bez względu na jej przyczynę. Zmniejszenie takiego ryzyka nastąpiło zarówno w obszarze chorób układu krwionośnego, oddechowego, jak i nowotworów.

Przyczyny tego dobroczynnego wpływu orzechów nie są do końca znane. Nie wiadomo też, że które rodzaje orzechów są najbardziej korzystne. Osoby badane wybierały różne rodzaje orzechów i migdały. Mimo braku jasnych odpowiedzi warto włączyć orzechy do codziennej diety. Badani z pierwszej grupy jadali je 5-6 razy w tygodniu.

Jak jeść orzechy?

1. Wrzuć garść do jogurtu

2. Zrób domowe masło orzechowe

3. Dodawaj do porannych płatków lub do owsianki

4. Posyp nimi sałatkę

Co zawierają orzechy?

- Są źródłem energii, zawierają sporo tłuszczów, ale głównie tych dobrych - nienasyconych kwasów tłuszczowych

- Zawierają  m.in. witaminę B6, kwas foliowy, witaminę B1

- Są bogate w magnez, fosfor, cynk i miedź

IB

Źródło:  The New England Journal of Medicine

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce