Osteoporoza - epidemia naszych czasów. Biegaj!
Opublikowane w czw., 19/09/2013 - 08:58
Osteoporoza, czyli „zrzeszotnienie kości” jest to choroba charakteryzująca się postępującym ubytkiem masy kostnej i zmianą struktury przestrzennej kości. Skutkiem jest podwyższona podatność na złamania. Zwłaszcza dotyczy to kości przedramienia oraz kości udowej. Obecnie jest to jedna najpoważniejszych chorób na świecie. Nie można jej całkowicie wyleczyć, tylko opanować. Recepta więc jak zawsze tkwi w zapobieganiu. Można to zrobić uprawiając sport, np. bieganie, i zmieniając dietę.
Na osteoperozę chorują zarówno kobiety, jak i mężczyźni, jednak u mężczyzn występuje ona rzadziej. Szacuje się, że prawie co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna po 50. roku życia cierpi na tę chorobę. W naszym kraju chorych jest 3 mln ludzi. Natomiast w całej Europie, Japonii, i USA liczbę pacjentów można szacować na 75 mln.
Przyczyn choroby jest wiele: zła dieta, palenie papierosów, nadmierne picie kawy, cukrzyca, przyjmowanie leków, picie alkoholu, szczupła budowa ciała oraz nadwaga lub długotrwałe unieruchomienie. Bezczynność ruchowa z powodu innej choroby powoduje utratę wapnia oraz fosforu przez organizm człowieka. W efekcie dochodzi do demineralizacji kości. Dlatego tak ważna jest aktywność fizyczna w zapobieganiu osteoperozie.
Badania potwierdzają, iż sportowcy mają większą gęstość tkanki kostnej niż osoby, które nie uprawiają sportu. Mimo iż paradoksalnie wydawałoby się, że układ kostno–stawowy osób biegających jest obciążony, więc powinno być u nich z tym gorzej to jednak dzięki ruchowi szkielet sportowców się wzmacnia i hartuje.
Wieloletni trening wytrzymałościowy prowadzi do zwiększenia wytrzymałości kości w kończynach dolnych w porównaniu z osobami nietrenującymi. Jest ścisła zależność między siłą poszczególnych grup mięśni a gęstością kośćca oraz poziomem wydolności tlenowej a gęstością tkanki kostnej. Potwierdzeniem korzystnego oddziaływaniu ruchu na układ kostny jest mniejsza częstość złamań.
Osteoperozy nie można całkowicie wyleczyć, ale można ją opanować dzięki stosowaniu leków i zmianie trybu życiu. Swoją dietę warto wzbogacić o wapń oraz ruch – dla początkujących wystarczy marsz i marszobieg. Mimo że w młodości o chorobach jak o emeryturze nie myślimy, to jednak warto zainwestować w nasze zdrowie już teraz.
RZ
Źródło: „Bieganie: sposób na zdrowe życie”, http://www.biomedical.pl/