Otyli i... odwodnieni? Ciekawe wyniki badań naukowców
Opublikowane w pt., 15/07/2016 - 09:13
Związek pomiędzy odpowiednim stopniem nawodnienia a otyłością nie jest do końca jasny. Ale z całą pewnością istnieje i jest statystycznie istotny.
Naukowcy przebadali 9 528 osób w wieku od 18 do 64 lat. Od każdej z osób pobierali próbki moczu, które badali metodą osmolalności. Stopień nawodnienia podawany był milosmolach. Za osoby niewłaściwie nawodnione uznano takie, których wynik wynosił 800mOsm/kg lub więcej. Dane zbierano przez 4 lata.
Okazało się, że 1/3 uczestników badania była niewystarczająco nawodniona. Wprawdzie nie można powiedzieć, że odwodnienie powoduje otyłość, ale osoby z nadwagą i wyższym BMI to również osoby, które z większym prawdopodobieństwem znajdą się w grupie odwodnionych i odwrotnie. Osoby odwodnione miały wskaźnik BMI o 1.32 kg/m2 wyższy niż te prawidłowo nawodnione.
Woda jest podstawą diety odchudzającej. Zdaniem naukowców rada, by dbać o nawodnienie podczas odchudzania, jest uzasadniona. Często się zdarza, że jemy, gdy tak naprawdę jesteśmy spragnieni. Sytuację może również poprawić obecność w codziennej diecie owoców i warzyw o dużej zawartości wody.
„Nawodnienie powinno być brane pod uwagę przy planowaniu strategii utrzymania wagi - mówi kierownik badania. - Nasze badania wskazują, że nawodnienie zasługuje na więcej uwagi, gdy myślimy o nadwadze na poziomie populacji. Odpowiednie nawodnienie jest ważne dla każdego, bez względu na wszystko, a nasze badanie pozwala połączyć jego poziom z zachowaniem właściwej wagi”.
IB