Ruch sposobem na młodość. Spowalnia...

 

Ruch sposobem na młodość. Spowalnia...


Opublikowane w ndz., 22/01/2017 - 10:28

Zbyt dużo czasu spędzanego na siedząco i za mało ruchu może zniweczyć wszelkie próby zachowania młodości na dłużej. Według naukowców z Kalifornii wiek metrykalny nie musi iść w parze z tym biologicznym, który na potrzeby badania mierzono długością telomerów.

Telomery to końcówki chromosomów, które chronią komórki przed błędami powstającymi w procesie podziału. Dzięki swojej roli mają wpływ na zdrowie, a przez to na jakość życia. Niestety z wiekiem się skracają i coraz gorzej wykonują swoją funkcję. W praktyce ich zanikanie oznacza starzenie się.

W badaniu amerykańskich naukowców z San Diego wzięło udział 1500 kobiet w wieku od 64 do 95 roku życia. Panie wypełniały ankiety i nosiły ze sobą urządzenie, które obiektywnie mierzyło czas spędzany na siedząco. Okazało się, że wolontariuszki, które większość dnia siedzą, mają komórki starsze od swojego wieku chronologicznego o 8 lat. Takie skutki przyniosło siedzenie przez 10 godzin dziennie i poświęcanie na ruch mniej niż 40 min dziennie.

Telomery skracają się z upływem czasu, ale takie czynniki jak nadwaga czy palenie papierosów przyspieszają ten proces, a to jest związane z większym ryzykiem wystąpienia cukrzycy, problemów z układem krążenia a nawet nowotworów. Autorzy badania uważają, że do tych czynników szybszego starzenia się można zaliczyć także siedzenie. Pozytywnym wnioskiem płynącym z tego badania jest fakt, że aktywnością fizyczną można proces kurczenia się telomerów spowolnić.

Biegaczy a zwłaszcza ultramaratończyków, ucieszy fakt, że już 4 lata temu ukazały się badania udowadniające cudowny wpływ długiego dystansu na długość telomerów. Końcówki chromosomów u biegających od 40 do 100 km były o 11 proc dłuższe niż w grupie kontrolnej, a sami biegacze o 16 lat młodsi (wg. wieku biologicznego) od swoich niebiegających rówieśników.

IB

źródło


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce