Starość nie radość? Nie dla tych uprawiających sport

 

Starość nie radość? Nie dla tych uprawiających sport


Opublikowane w czw., 28/04/2016 - 08:49

Choć wielu stara się o niej zapomnieć, nie odpuszcza nikomu. Starość. Dla jednych bywa uciążliwa i upokarzająca, inni przeżywają ją w dobrym zdrowiu, ciesząc się zasłużona emeryturą. Jak powinniśmy się do niej przygotować? Co robić, by wieku seniora być w dobrej formie?

Na te i inne pytania od lat próbują znaleźć odpowiedzi naukowcy. Ostatnio specjaliści z kanadyjskiegoo Uniwersytet Guelph pochylili się na problemem utraty masy mięśniowej. Okazuje się, że aktywność fizyczna może w radykalny sposób opóźnić tzw. sarkopenię.

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale już po 40 roku życia każdego człowieka rozpoczyna się proces utraty sił i zanik mięśni. Oczywiście na początku ten proces może być ona prawie nieodczuwalny, ale już 20 lat później nie można go nie zauważyć

Tymczasem, jak twierdzi Nathan LeBrasseur z Kliniki Mayo, ludzie po 65 roku życia są przeważnie za mało aktywni lub prowadzą całkowicie bierny styl życia. Dotyczy to 60% seniorów. LeBrasseur szacuje, że większość ludzi przez całe życie traci ok. 30% masy mięśniowej, a ci, którzy przekroczą 80-tkę czy 90-tkę, nawet 50%. Są jednak wyjątki.

Grupa badaczy z University of Guelph przyjrzała się fizjologii niezwykłych sportowców. Byli to wciąż aktywni, mający po 80, 90 lat zawodnicy, startujący w imprezach rangi mistrzowskiej w kategorii masters.

Po szczegółowych testach okazało się, że nogi badanych sportowców były o 25 proc. silniejsze od nóg przeciętnego nieaktywnego rówieśnika. Co więcej miały 14 proc. więcej masy mięśniowej i o 1/3 więcej jednostek motorycznych (wpływających m.in. na wytrzymałość mięśni).

- Trening jest na pewno ważnym czynnikiem przyczyniającym się do utrzymania dobrej formy – powiedział jeden z autorów badań Geoff Power. Jego zdaniem ćwiczyć powinny, więc nie tylko osoby od lat uprawiające sport w sposób profesjonalny, ale również inni.

- Pozostanie aktywnym, nawet w późniejszym okresie życia, może, bowiem przyczynić się do zmniejszenia utraty mięśni – dodaje naukowiec.

Nie wyklucza on jednak, że duże znaczenie w tym, jakim cieszymy się zdrowiem na emeryturze odgrywają również geny. Aby to ustalić, potrzebne są kolejne badania.

MGEL

Źródło: Journal of Applied Physiology


 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce