Trenuj na wysokościach i jedz zielone. Dla wyników
Opublikowane w pt., 07/10/2016 - 09:11
Sportowcy już dawno odkryli korzyści płynące z treningu na wysokości, odbywane w warunkach braku tlenu. Taki trening stał się stałym elementem przygotowań do najważniejszych startów sezonu. Naukowcy z Belgii twierdzą, że może się on okazać jeszcze bardziej skuteczny, jeśli wysokość połączy się z azotanami.
Azotany są obecne w warzywach o zielonych liściach np. w szpinaku, jednak na potrzeby tego badania 27 zawodników przed treningiem otrzymywało suplementy diety zawierające te substancje. Trenowali 3 razy w tygodniu zmieniając warunki treningu. Trenowali w normalnych warunkach tlenowych oraz w warunkach o obniżonej zawartości tlenu. Ich zadanie polegało na sprinterskim treningu interwałowym wykonywanym na rowerze. Wszyscy uczestnicy badania byli sportowcami rekreacyjnymi. Wśród nich byli również biegacze-amatorzy.
Testy trwały 5 tygodni. Ten okres wystarczył, żeby zmienił się skład włókien mięśniowych, pozwalających osiągać lepsze wyniki w sporcie. Ten efekt został jednak osiągnięty tylko wtedy, gdy suplementacja towarzyszyła treningowi wysokościowemu. Niestety autorzy tego badania nie sprawdzili praktycznego wpływu zmian we włóknach mięśniowych na wyniki i nie zmierzyli tego np. na zawodach. Mają jednak zamiar wykonać teksty sprawdzające, czy sportowiec-amator może uzyskać korzystne zmiany we włóknach zmieniając swoją codzienną dietę i dodając do niej warzywa ciemnoliściaste.
Podobne badania w zeszłym roku prowadzili Amerykanie, którzy dawali uczestnikom na śniadanie skoncentrowany sok z buraka z zawartością naturalnych azotanów lub placebo niezawierające tych związków. Następnie mierzyli wydolność mięśni wolontariuszy i okazało się, że wzrosła aż o 13 proc. Korzyści z jedzenia naturalnych azotanów uwydatniały się przy czynnościach wymagających szybkości. Niestety amerykański eksperyment nie sprawdzał danych zależnie od ilości dostępnego tlenu.
IB