Uprawiasz sport? Twoje płuca będą Ci wdzięczne

 

Uprawiasz sport? Twoje płuca będą Ci wdzięczne


Opublikowane w czw., 19/05/2016 - 16:34

Coraz więcej badań pokazuje, że uprawianie sportu jest korzystne dla naszego zdrowie. Dotyczy to zarówno sfery psychicznej jak i fizycznej. Tym razem amerykańscy naukowcy przeanalizowali, w jaki sposób regularne ćwiczenia wpływają na płuca, które w sposób naturalny w miarę upływu czasu tracą swoją elastyczność.

Pulmunolodzy na całym świecie są zgodni, wraz z wiekiem wydajność płuc każdego człowieka spada. Na to nie ma rady. Następuje zanik pęcherzyków płucnych, zmniejsza się elastyczność tkanki płucnej, płuca słabiej rozszerzają się i kurczą na skutek czego krew jest niedostatecznie utleniona. Ogólne badania pokazują, że osoba w wieku 70 lat ma aż o 20-25 proc. mniejszą pojemność płuc od przeciętnego trzydziestolatka.

Podczas tegorocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwo Chorób Klatki Piersiowej pojawiły się jednak w tej sprawie nowe spostrzeżenie.

- Podczas gdy wraz z wiekiem czynność płuc każdego z nas spada, to rzeczywista skala tego spadku waha się u różnych ludzi – zauważył dr Lillian Benck z Northwestern University Feinberg School of Medicine. Jego zdaniem znaczenie ma nie tylko to, czy dana osoba przez lata paliła papierosy, czy też nie.

Na potrzeby badań Benck i jego współpracownicy przeanalizowali dane amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi (ang. The National Heart, Lung, and Blood Institute). Naukowcy sprawdzili wyniki ponad 5000 zdrowych kobiet i mężczyzn w wieku 18-30 lat, którzy w ciągu 20 lat okresowo przechodzili testy na bieżni mechanicznej. W czasie tych testów sprawdzana była m.in. pojemność płuc i dotlenienie krwi.

Po uwzględnieniu wieku, masy ciała, ewentualnego palenia przez uczestnika testu papierosów naukowcy stwierdzili, że ci, co byli najbardziej wysportowani na początku badań zanotowali najmniejszy spadek wydolności płuc.

Naukowcy odkryli też, że osoby, które miały największy spadek sprawności fizycznej doświadczyły również największego spadku wydolności płuc.

- Ćwiczenia w młodości i średnim wieku wydają się łagodzić ten naturalny spadek - twierdzi Benck dodając, że dostrzega korzyścią z uprawiania sportu nawet jeśli chodzi o płuca palaczy.

Zdaniem Benecka przeprowadzone badania są bardzo ogólne i nie mogą być na razie podstawą do tego by postawić tezę, że jest w pełni udowodniony związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy uprawianiem sportu, a spadkiem pojemności płuc. W tej chwili możemy mówić jedynie o silnej korelacji między tymi dwoma zjawiskami.

Benck powiedział również, że należy teraz przeprowadzić szczegółowe badania w celu ustalenia, czy aktywność fizyczna ma wpływ nie tylko na pojemność płuc, ale również na zmniejszenie ryzyka rozwoju choroby płuc. 

IB

Źródło: American Thoracic Society Annual Conference. 2016.

Fot. flickr


Dofinansowano z Funduszu Prewencyjnego PZU

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce