Zwyczaje żywieniowe się zmieniły. Także na lepsze
Opublikowane w ndz., 22/02/2015 - 18:16
Takie badania zdarzają się rzadko. To objęło swoim zasięgiem 187 państw i 4,5 mld osób. Jego celem było sprawdzenie, gdzie ludzie odżywiają się najzdrowiej i jak zmieniły się nawyki żywieniowe w ciągu ostatnich 20 lat, a zmieniły się bardzo.
W analizowanym czasie wzrosło spożycie owoców i warzyw. Poprawiła się jakość diety opartej na zdrowych produktach. Zmiany te są widoczne przede wszystkim w krajach o większym dochodzie, ale nawet one nie mają powodu do radości. W tych samym miejscach, które zdobyły stosunkowo dużo punktów za obecność zdrowych produktów w jadłospisie, zaobserwowano jednoczesny wzrost niezdrowych produktów w diecie. Na popularności zyskało przetworzone mięso, słodzone napoje, tłuszcze trans itp. Zjawisko to dotyczyło m.in. Europy Zachodniej, USA, Kanady i Australii.
W krajach o niskim dochodzie w rejonie Afryki Subsaharyjskiej oraz w niektórych krajach Azji (Chiny i Indie) w ciągu dwóch dekad nie nastąpiły zmiany na lepsze. Chociaż w codziennych posiłkach mieszkańców bogatszych krajów jest więcej zdrowych produktów, niż w biedniejszych krajach, są wyjątki.
W czołówce krajów o największej liczbie punktów za obecność 10 produktów uznanych za zdrowe znalazły się m.in. Czad, Mali i kraje basenu Morza Śródziemnego. Te pożądane produkty to oprócz warzyw i owoców m.in. rośliny strączkowe, zboże z pełnego przemiału, orzechy, ziarna, mleko, ryby.
Niestety Polska nie wypadła najlepiej w tej analizie. Niskie noty za jakość diety uzyskała cała Europa Centralna i byłe republiki radzieckie. Poziom zamożności narodów nie jest jedynym wyznacznikiem. Zwyczaje żywieniowe różnią się także ze względu na płeć i wiek. Osoby starsze generalnie odżywiają się lepiej niż młodzież, a kobiety bardziej od mężczyzn zwracają uwagę na zdrowe jedzenie.
IB