XXV Bieg Niepodległości: Szczegóły organizacyjne
Opublikowane w śr., 30/10/2013 - 08:58
Coraz mniej czasu pozostało do XXV Biegu Niepodległości w Warszawie. Jubileuszowa edycja biegu z historią w tle na pewno przejdzie do annałów ulicznych imprez w Polsce. Wszystko za sprawą ogromnego zainteresowania uczestników. Organizatorzy robią wszystko, by biało-czerwona flaga złożona z 12 000 biegaczy bezpiecznie ukończyła zawody.
Ogromne zainteresowanie biegaczy
Jeszcze w 2001 roku w Biegu Niepodległości brały udział 664 osoby. Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji bardzo przyłożył się do organizowania imprez biegowych i w ostatnich latach kolejno startowały tu 6108 i w zeszłym roku ponad 7200 osób. Jednak to, co działo się w ostatnich dniach, zaskoczyło nawet pracowników WOSiR.
Pierwsza tura rejestracji do patriotycznego biegu potrwała zaledwie 32 godziny. Po weryfikacji i usunięciu osób, które np. nie wpłaciły wpisowego, zostało jeszcze 900 miejsc. W poniedziałkowy wieczór i ta pula w mig się rozeszła – druga tura zapisów potrwała ledwie… 5 minut!
– Cieszymy się, że mieszkańcy Warszawy polubili bieganie. W tym biegu nie liczy się tylko zwycięstwo, ale także sam udział i upamiętnienie ważnych chwil w historii – mówił wczoraj podczas konferencji prasowej poprzedzającej bieg Janusz Samel, zastępca dyrektora Biura Sportu i Rekreacji.
Mało odebranych pakietów
Do tej pory odebranych zostało jedynie 4000 pakietów. Na konferencji dyrektor WOSiR Janusz Kopaniak apelował o to, żeby uczestnicy już teraz zgłaszali się do biura zawodów. – Nie czekajmy na ostatnią chwilę, bo później mogą być dantejskie sceny i kilku godzinne kolejki. Cała frajda z tego wydarzenia może być przesłoniona – podkreślił. Biuro mieści się przy ulicy Rozbrat 26, otwarte jest w poniedziałki, środy, piątki w godzinach od 12-18, we wtorki od 10-16, w czwartki 14-20, piątki 10-14.
Start stopniowy
Jak poinformowano na konferencji, najważniejszą zmianą w tegorocznym biegu będzie stopniowy start. Uczestnicy zostali podzieleni na 4 grupy. O godzinie 11:11 wystartuje grupa czerwona (rekord życiowy poniżej 40 minut). W tej grupie będą też VIP-y. Druga grupa – żółta (rekord 40-45 minut) wystartuje dwie minuty później. Trzecia wystartuje grupa – niebieska (45-50 minut). Jako ostatni wystartują biegacze z rekordem powyżej 50 minut.
Jak wyliczył WOSiR, najbardziej liczna jest grupa najsłabszych biegaczy. W grupie czerwonej znajduje się natomiast około tysiąca zawodników.
O godzinie 11:21 na trasę wystartują z kolei uczestnicy marszu nordic walking. „Kijkarze” będą mieli do pokonania trasę długości 6 km, z nawrotem na wysokości ulicy Koszykowej) Start odbywał się będzie przy dźwiękach „My, Pierwsza Brygada” – pieśni I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego.
Flaga = dyscyplina
Żeby po raz kolejny powstała piękna biało-czerwona flaga z koszulek uczestników organizatorzy poprosili, by zawodnicy w białych strojach ustawiali się bliżej torów tramwajowych. Biegacze w koszulkach czerwonych zaś bliżej krawędzi ulicy.
Utrudnienia
Tak wielka impreza nie może odbyć się bez utrudnień. Szatnie znajdować się będą w Centrum Handlowym „Arkadia”. Do pokonania będzie więc spory dystans od Ronda Radosław (dawne Rondo Babka), co może spotkać się z utrudnieniami dla kierowców i samych biegaczy. Na ulicy Stawki będzie też obowiązywał zakaz parkowania. 11 listopada od godziny 6:00 wyłączona zostanie z ruchu al. Jana Pawła. Od godziny 8:00 nie będą kursować tramwaje od ronda do Racławickiej.
Nagrody
Zwycięzcy otrzymają pamiątkowe sygnety. Oprócz nich nagrodę otrzyma zawodnik, który ukończy bieg na 95 miejscu (jak 95. rocznica odzyskania Niepodległości) oraz 1918 miejsce. Jak zapowiedział dyrektor Kopaniak, w przyszłym roku limit uczestników Biegu Niepodległości zostanie podniesiony do 15 tysięcy uczestników.
RZ