Sztuka szybszego biegania
Autor: Julian Goater, Don Melvin
Wydawnictwo: Galaktyka
Rok wydania: 2014
Link do wydawnictwa: http://www.galaktyka.com.pl
Gdyby ktoś chciał przeczytać tylko jedną książkę o treningu biegowym, to powinna to być „Sztuka szybszego biegania”. To kompletny przewodnik po świecie biegania przeznaczony zarówno dla początkujących biegaczy, jak i dla tych, którzy utknęli w miejscu i nie mają pomysłu, co zrobić, żeby poprawić swoje wyniki. Autorzy dowodzą, że receptą na sukces biegacza jest różnorodność i jedynie praca nad wytrzymałością, szybkością, siłą, gibkością, techniką oraz psychiką przynosi pożądane rezultaty. Ich punkt widzenia może zaskakiwać, zwłaszcza że nie są zwolennikami treningów z pulsometrem i nie przykładają dużej wagi do skomplikowanych wyliczeń VO2max. Namawiają do większej intensywności i odważnego eksperymentowania. Trening polega na pokonywaniu swoich ograniczeń i pracy nad najsłabszymi elementami. Rezultatem jest biegacz wszechstronny.
Wszystkie elementy treningu zostały wyjaśnione w przejrzysty i zrozumiały sposób. Każde twierdzenie zostało rozsądnie i przekonująco wyjaśnione. Maratończycy, którzy nie mogą znaleźć sposobu na nową życiówkę, na pewno przekonają się do zaproponowanego sposobu pracy nad szybkością, a niewykluczone, że na nowo docenią trening siłowy i potrzebę rozciągania. Początkujący biegacze po zastosowaniu się do wskazówek, być może unikną typowych błędów i nie zniechęcą się do biegania.
„Sztuka szybszego biegania” nie jest nudnym podręcznikiem. Julian Goater, to uznany brytyjski biegacz, który teraz pracuje jako szkoleniowiec. Jego rady pełne są przykładów praktycznych, anegdot i odwołań do konkretnych przypadków z jego pracy trenerskiej. Don Melvin to dziennikarz, pisarz i biegacz w jednym. Dzięki jego warsztatowi pisarskiemu, to po prostu ciekawie napisana książka, którą dobrze się czyta.
Nie jest to jednak pozycja dla każdego. Biegacze rekreacyjni, którzy biegają dla własnej przyjemności po parku, nie znajdą tu niczego dla siebie. Książka powstała z myślą o biegaczach, którzy lubią rywalizację, chcą poprawiać wyniki i są gotowi trenować z poświęceniem, by osiągnąć swój cel.
IB