Irina i Andrzej Hulaniccy na treningu z historią w tle
Opublikowane w wt., 16/07/2013 - 10:16
We wtorek 9 lipca o godzinie 19:00 spora grupka biegaczy spotkała się na dawnym warszawskim Umschlagplatzu, czyli przy ul. Stawki. Miejsce zbiórki uczestników pierwszego treningu przed Biegiem Powstania Warszawskiego było naocznym świadkiem tragicznej historii Żydów polskich w czasie II wojny światowe i zajęcia miały przypomnieć ich uczestnikom tamte tragiczne losy. W naszym krótkim opisie treningu zawarliśmy najistotniejsze fakty dotyczący miejsc, którym się on odbywał.
Relacja Ambasadorów Festiwalu Biegowego w Krynicy.
Irina i Andrzej Hulaniccy: Zajęcia zaczynamy na Umschlagplatz.
Historia: Ulica Stawki powstała w XVIII wieku w miejscu drogi, która przebiegała wzdłuż licznych w tych okolicach glinianek i stawów. Od XIX wieku przeważała tu ludność żydowska, toteż gdy jesienią 1940 roku Niemcy w Warszawie stworzyli Dzielnicę Żydowską ? tutaj powstało getto. Niemcy utworzyli na pewnym odcinku ulicy Stawki zamknięty plac, na który spędzali żydowską ludność Warszawy, skąd wywieziono ok. 300 tysięcy warszawskich Żydów do Treblinki ? obozu zagłady, co upamiętnia Pomnik Umschlagplatz z 18 kwietnia 1988 roku.
Irina i Andrzej Hulaniccy: Następnie biegniemy w stronę stadionu Polonii Warszawa. Drugi punkt treningu: Pomnik Poległych i Pomordowanych na Wschodzie.
Historia: Tutaj w kwietniu i maju 1943, w trakcie powstania żydowskiego w getcie, toczyły się ciężkie walki. Teren ten broniony był przez bojowców z Żydowskiego Związku Wojskowego. Na jednej z kamienic bronionych przez żydowskich bojowców, miały być wywieszone dwie flagi ? biało-czerwona ? polska i biało-niebieska ? żydowska. Tutaj też między kamienicami o adresach Muranowska 6 i Muranowska 7, pod ulicą przedzieloną murem granicznym, znajdował się tajny tunel prowadzący z getta na stronę aryjską. Obecnie ważnym elementem pamięci jest Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie, poświęcony tysiącom Polaków pomordowanych, poległych, zsyłanych do sowieckich łagrów.
Irina i Andrzej Hulaniccy: Po lekcji historii następuje rozgrzewka. Trenujemy machanie rękami, chodzenie na palcach i piętach. Biegamy wokół stadionu Polonii, a potem robimy przystanek na wysokości startu i mety biegu Powstania Warszawskiego ? trzeci punkt - Stadion Polonii.
Historia: KS Polonia Warszawa, zwana też ?Czarne Koszule?, jest jednym z najstarszych klubów sportowych Warszawy, założony w 1911 roku. Stadion Polonii w czasie wojny, był miejscem gdzie pomimo zakazów niemieckich rozgrywano mecze tajnej ligi piłkarskiej. W czasie powstania Warszawskiego był areną tragicznych wydarzeń stał się również sam obiekt przy Konwiktorskiej. W czasie powstania warszawskiego, w nocy z 21 na 22 sierpnia 1944 roku oddziały powstańcze Batalionu Zośka, Batalionu Pięść i Batalionu Czata 49 wyprowadziły przez boisko Polonii uderzenie w stronę Dworca Gdańskiego. Atak nie powiódł się, a życie straciło w nim 12 powstańców.
Irina i Andrzej Hulaniccy: Wysłuchujemy najważniejszych faktów dotyczących naszego biegu, po czym kierujemy się w stronę Fortu Legionów, gdzie czeka na nas stromy podbieg. Następnie udajemy się pod Krzyż Członków Tajnego Rządu z Powstania Styczniowego.
Historia: Krzyż ten znajduje się na zachodniej części stoku bojowego Fortu Legionów, dawnego carskiego fortu ?Włodzimierza?, będącego elementem Cytadeli Warszawskiej. Upamiętnia miejsce stracenia członków Rządu Narodowego kierowanego przez ostatniego dyktatora Powstania Styczniowego Romualda Traugutta, od października 1863 do kwietnia 1864. Dyktator powstania oraz członkowie rządu zostali aresztowani przez carską policję i skazani na karę śmierci przez powieszenie. Wraz z Trauguttem powieszono 4 członków Rządu Narodowego.
Irina i Andrzej Hulaniccy: Rozgrzewka ? wymachy nogami, kręcenie stopami. Po ćwiczeniach udajemy się na najdłuższy odcinek trasy, z najdłuższym podbiegiem pod Cytadelę. Docieramy pod Bramę Straceń.
Historia: Cytadela i znajdujące się na jej terenach ciężkie carskie więzienie - X Pawilon stały się symbolami terroru carskiego w latach zaborów. W miejscu carskich Wrót Iwanowskich, w latach 30. XX wieku otworzono cmentarz ? mauzoleum straconych tu polskich patriotów.
Irina i Andrzej Hulaniccy: Podsumowanie treningu. Mamy 4 km w nogach. Część biegaczy wraca na miejsce startu, reszta biegnie od razu do domu. Wybieramy druga opcję. Po drodze spotykamy kilka trenujących grup. W ten sposób w nogach mamy już 8 km.
Następny trening 16 lipca ? do zobaczenia!
Irina i Andrzej Hulaniccy Ambasadorzy Festiwalu Biegowego