Kilka rad jak przedłużyć żywot Twoich butów do biegania

 

Kilka rad jak przedłużyć żywot Twoich butów do biegania


Opublikowane w sob., 14/05/2022 - 00:00

Sześć rad jak przedłużyć żywot Twoich butów do biegania

1. Zostaw buty do biegania na bieganie

„Każde buty mają oczekiwaną długość życia. Za każdym razem, gdy wkładasz je na stopy, upływa jego część” – mówi Chris Bennett, główny trener Nike Running na poziomie globalnym. „Twoje buty nie zapewniają już takiej dynamiki, a przebiegły dopiero 300 kilometrów? Cóż, musisz dodać do tego kolejne 500, które przeszły”. Następnym razem, gdy wyjdziesz z domu załatwiać swoje sprawy, pamiętaj więc, że włożenie butów do biegania może oznaczać skrócenie ich życia o jeden bieg.

2. Pamiętaj o odwiązaniu sznurowadeł

Za każdym razem, gdy zdejmujesz buty bez wcześniejszego odwiązania sznurowadeł ryzykujesz naruszenie strukturalnej integralności zapiętka. „Gdy zaczynasz go rozbijać, musisz liczyć się z tym, że odbije się to na Twoich biegach” – ostrzega Jo. Ten powszechny zły nawyk może prowadzić też do wkładania stopy w zawiązany but przed kolejnym biegiem – a więc podwójnej szkody dla buta, nie mówiąc już o wsparciu. Daj sobie chwilę na sznurowanie – skorzysta na tym zarówno but, jak i stopa.

3. Nie zapominaj o suszeniu

Wilgoć może znacząco skrócić życie butów. Mokre buty to idealne miejsce dla bakterii. Musisz pamiętać, że pocisz się w tych butach, biegasz w nich po kałużach i wilgotnych terenach. Czasami butom nie udaje się dociągnąć do tych 500 lub 600 kilometrów nie dlatego, że tracą funkcjonalność, amortyzację czy dynamikę – po prostu zaczynają śmierdzieć.

Aby sobie z tym poradzić, pamiętaj, aby zawsze suszyć buty po bieganiu. Zacznij po prostu od umieszczenia ich w przewiewnym miejscu.

Buty porządnie przemokły? Pójdź o krok dalej i włóż do środka zwinięte gazety, które wchłoną wodę i przyspieszą proces schnięcia.Projektant odzieży, trzyma w garażu wiadro z ryżem tylko do suszenia butów – trik, który można wykorzystać.

4. Daj butom odpocząć, pomyśl nad rotacją

Buty do biegania również potrzebują odpoczynku. Jak długo powinien trwać odpoczynek? Według naszego zespołu inżynierskiego – nie mniej niż 24–48 godzin. Twierdzą, że choć dokładny czas regeneracji butów zależy od wiele czynników (materiału, wagi, terenu, dystansu), odczekanie, aż podeszwy środkowe z pianki wrócą do swojego kształtu po biegu, sprawia, że możesz liczyć na pełne wsparcie podczas kolejnej aktywności i zachowanie dynamiki przez dłuższy okres.

5. Monitoruj dystans

Jeśli chodzi o buty do biegania, wiek to tylko liczba. Mniej liczy się to, jak długo je masz, a więcej, ile kilometrów mają na koncie. Jak mówi trener Bennett: „To nie karton mleka”. Buty nie mają daty przydatności, więc nie obawiaj się sięgnąć po zakurzoną parę, która nie była jednak używana przesadnie często. Jednak gdy już zaczniesz w nich biegać, zwracaj uwagę na liczbę przebiegniętych kilometrów.

Jak można to zrobić w łatwy sposób? Użyj aplikacji. Wystarczy, że oznaczysz swoją parę (lub pary!) butów i określony dystans, a aplikacja będzie automatycznie zapisywała przebiegnięte kilometry podczas każdego biegu i da Ci znać, gdy osiągniesz swój cel.

6. Kiedy i jak czyścić buty

- Buty czyści się po to, aby pozbyć się pyłu i brudu ukrytych w szwach i innych miejscach, w których nie powinny się znajdować. Chodzi o to, aby materiał jak najdłużej był w dobrym stanie” – mówi Rikke Bonde, projektantka materiałów w Nike i zapalona ultramaratonka. - Jeśli czyścisz buty, służą Ci dłużej.

Niektórzy biegacze i niektóre biegaczki, z którymi rozmawialiśmy, co jakiś czas czyszczą buty wodą z mydłem – robi tak na przykład Kelechi Okorie, mieszkający w Londynie pracownik branży kreatywnej i członek klubu biegowego TrackMafia, który urządza butom taką kąpiel raz w miesiącu.

Inni preferują delikatniejsze techniki czyszczenia butów: projektantka Nike Shelby poleca wycieranie błota z butów w trawę, używanie patyka do usuwania brudu z bieżnika i korzystanie z wielorazowych szmatek do wycierania butów, gdy zajdzie taka potrzeba. (na podst. Nike) Fot. Nike

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce