Krynica-Zdrój przez weekend stolicą biegowych igrzysk

 

Krynica-Zdrój przez weekend stolicą biegowych igrzysk


Opublikowane w śr., 04/09/2013 - 16:16

Najbliższy weekend w Krynicy-Zdrój poprzez mnogość imprez nazwać można Biegowymi Igrzyskami. Jednak nie samą rywalizacją żyje człowiek. Po starcie można się zregenerować, zwiedzając ten kurort, który na kilka dni staje się stolicą polskiego biegania. Warto poznać historię tego miejsca i wyruszyć na zwiedzanie.

Pierwsze wzmianki o Krynicy-Zdrój jeszcze pod nazwą Krzenycze datuje się na rok 1547. Można mieć więc pewność, że osada istniała tu wcześniej. Rozwój nie odłącznie wiąże się z odkryciem w XVII w. leczniczych wartości źródeł mineralnych. W 1794 roku zalążkiem uzdrowiska był wybudowany „ Mały Domek”, który dziesięć lat później stał się pierwszym zakładem kąpielowym. W 1807 roku Krynica została urzędowo nazwana uzdrowiskiem i zaczął tu pracę pierwszy lekarz.

Prawdziwy postęp dokonał się w Krynicy po roku 1856. Wtedy powstały takie budowle uzdrowiskowe jak drewniana pijalnia główna z deptakiem, Stare Łazienki Borowinowe, Stare Łazienki Mineralne, Dom Zdrojowy, pensjonaty i teatr modrzewiowy. Ojcem sukcesu jest profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego - Józef Dietl uznawanego za twórcę polskiej balneologii. Dzięki niemu zaczęto m.in. w Krynicy stosować kąpiele borowinowe. Prawa miejskie Krynica uzyskała w 1889 roku.

W końcu XIX wieku Krynica stała się bardzo popularnym i elitarnym miejscem pobytu. Odpoczywali tu Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz czy Józef Ignacy Kraszewski. Później w okresie między wojennym przyjeżdżali: Helena Modrzejewska, Władysław Reymont, Julian Tuwim oraz Jan Kiepura. Ten ostatni posiadał tu nawet słynną willę „Patria”. Był to jedyny dom, jaki posiadał w kraju słynny na całym świecie tenor. O częstych pobytach Kiepury w Krynicy wciąż się pamięta, o czym świadczy organizowany tu od lat festiwal nazwany jego nazwiskiem.

Ważnym artystą dla Krynicy jest także Nikifor. Jego prace możemy obejrzeć w willi „Romanówka”. Budynek pierwotnie został wzniesiony około 1850 roku i jest największym zbiorem twórczości Nikifora w Polsce.

Druga wojna światowa i okupacja przerwały rozwój uzdrowiska. Rozbudowa Krynicy nastąpiła po 1945 roku. Powstawały głównie sanatoria branżowe. Ostatnie lata to rozwój infrastruktury sportowej. Powstają trasy narciarskie oraz hala widowiskowa ze sztucznym lodowiskiem.  

Z miejsc, które warto zobaczyć, polecamy: Pijalnię „Słotwinka”, najstarszy budynek w Krynicy z 1815 roku, Stare Łazienki Mineralne z lat 1863-66, drewniany kościół Przemienienia Pańskiego z 1864 roku oraz jeśli mamy trochę siły w nogach Szlak Cerkwi Łemkowskich. Wśród atrakcji jest jeszcze Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka, czyli podróż najdłuższą i najnowocześniejszą kolejką tego typu w Polsce. Trasa o długości 2211 m przebiega z Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny Krynickiej. Widoki na pewno będą nie zapomniane.

Jeśli więc już zakończymy swoją rywalizację, wykorzystajmy chwilę przerwy w napiętym terminarzu biegów na zwiedzenie tego kurortu.

RZ

Żródła: http://www.krynica.pl , http://www.kiepurafestival.pl/ http://www.krynicazdroj.popracy.pl/

Polecamy również:


Cofnij
Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce