Maraton Uśmiechu – „uśmiech podaj dalej” w Ostrowie Wlkp.

 

Maraton Uśmiechu – „uśmiech podaj dalej” w Ostrowie Wlkp.


Opublikowane w pon., 13/06/2016 - 14:55

Charakterystyka:

Maraton Uśmiechu – „uśmiech podaj dalej” zorganizowano z myślą o propagowaniu ruchu jako podstawy naszego rozwoju, aktualizowania informacji o sobie i świecie; aktywnego, rodzinnego spędzania czasu wolnego; z myślą o uświadamianiu, że w tej samej przestrzeni, w tym samym czasie mogą spotkać się i rywalizować sportowo osoby w różnych stanach funkcjonowania – w pełni sprawne ruchowo i umysłowo oraz te , których organizmy wprowadziły ograniczenia.                                                                                                   

2. Maraton Uśmiechu – „uśmiech podaj dalej” zorganizowany 17 kwietnia 2016 roku zgromadził na starcie 420 zawodników w wieku od 3 do 67 lat. Informacje o maratonie pojawiły się na bilbordach, na stronach internetowych „Wielkopolska biega”, „Maraton Polska”, na stronie placówki.                                                    

Na imprezę złożyło się 5 biegów, z których każdy był bardzo ważny: bieg na 15 km – łączył biegaczy sprawnych, ale również tych z różnymi problemami somatycznymi i tych na wózkach; bieg z duszą – umożliwił udział w plenerowym wydarzeniu sportowym osobom w najcięższych stanach, których podstawowe funkcje życiowe podtrzymywane są przez aparaturę medyczną; bieg ze wsparciem – dawał możliwość pokonania własnych słabości i ograniczeń przy wsparciu osób znaczących; bieg w parach – był trasą dla osób na wózkach i ich partnerów – umożliwiał pokonanie ograniczeń przy wsparciu partnera; sztafeta rodzinna – umożliwiała całej rodzinie zaangażowanie się w realizację wspólnego celu, wzajemne motywowanie się do wysiłku, do aktywnego spędzania czasu wolnego; bieżnie – na których każdy, nawet przypadkowy przechodzień, mógł uzupełnić brakujące kilometry do pełnego dystansu maratonu - suma wszystkich tras przekroczyła całkowity dystans maratonu, czyli 42,195 km.                                                                                                                            

Wydarzenie pokazało, że nie ma ograniczeń w korzystaniu z przestrzeni, że przestrzeń można pokonać w dowolny sposób, za pomocą różnych technik; że nie ma żadnych powodów do rezygnacji z udziału w masowej imprezie sportowej przez osoby niepełnosprawne, nawet te w najcięższych stanach funkcjonowania. Bardzo ważnym przekazem imprezy było również to, że niepełnosprawności nie należy się poddawać, ale też nie należy podejmować z nią walki, bo ta jest skazana na przegraną; że z niepełnosprawnością trzeba po prostu nauczyć się żyć. „Maraton Uśmiechu” pokazuje jak żyćz niepełnosprawnością. Maraton zmienia podejście do niepełnosprawności, przenosi uwagę ze smutku, bierności, wycofania; na uśmiech, aktywność, wspólne z innymi przeżywanie sytuacji.            

Uczestnicy maratonu w czasie imprezy występują w dwóch rolach zawodników, którzy uczestniczą w sportowej rywalizacji oraz kibiców, którzy zachęcają do wysiłku i oklaskują sukcesy innych uczestników rywalizacji sportowej. Maraton to propagowanie aktywności sportowej, ale również zdrowego stylu życia, w tym żywienia. Dla każdego z uczestników maratonu po zakończonym biegu czekał dietetyczny posiłek. Ponadto każdy uczestnik maratonu otrzymywał medal pamiątkowy, na zwycięzców biegu głównego w kategorii – kobiet, mężczyzn – czekały rowery, w kategorii wózków – limitowana kolekcja filmów Warner Bros Studio. 

Ponadto pierwsze trzy miejsca w każdej z kategorii otrzymały pamiątkowe puchary. Uczestnicy pozostałych biegów otrzymali oprócz wspomnianych medali pamiątkowych - dzieci – zabawki, młodzież i dorośli – upominki. Maraton Uśmiechu – „uśmiech podaj dalej” – to również święto radości, jak druga część nazwy imprezy sugeruje to dzień przekazywania sobie uśmiechu. Zaprosiliśmy  w Rynek  zarówno osoby z dużymi pokładami wewnętrznego optymizmu i radości, które chcą zarażać innych swoją pogodą ducha, jak również tych „wiecznych pesymistów”, którzy być może w tym dniu w Rynku odnaleźli sens i radość istnienia. W Rynku działała strefa animacji, w której każdy mógł na chwilę zmienić swoją tożsamość i przenieść się w świat fantazji za przyczyną kolorowych malunków na twarzy, wyczarować z balonów różne stwory, rośliny... popróbować sił w bańkowym świecie.                                            

Maraton odbywał się pod honorowym patronatem starosty ostrowskiego. Starosta ostrowski Pan Paweł Rajski dokonał uroczystego otwarcia Maratonu. Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz samorządowych miejskich i powiatowych. Relacje z maratonu pojawiły się w telewizji lokalnej Proart i w lokalnej prasie.


Termin: 17.04.2016


Liczba uczestników: 420 osób (w tym dzieci)


Nagrody: 7 600 zł


Partnerzy:

  • Stowarzyszenie wspierające działalność Zespołu Szkół Specjalnych - PROMYK
  • Fundusz Grantowy – Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa  Wielkopolskiego,
  • Powiat ostrowski
  • Bank Zachodni WBK – Ostrów Wielkopolski
  • Slam Poland – Ostrów Wielkopolski
  • Agencja reklamy – MTW – Ostrów Wielkopolski

Liczba wolontariuszy: 54 osoby


Strona imprezy: www.zssostrow.pl


Tak organizatorzy zachęcają do głosowania:

Dlaczego Nasza impreza powinna otrzymać wyróżnienie Biegowego Wydarzenia Roku? Jest wyjątkowa oprócz waloru sportowego, prorodzinnego, jest ważnym wydarzeniem społecznym, które wpisuje się w przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu; ma olbrzymią wartość terapeutyczną. Udział w maratonie nie wiązał się z żadnym wpisowym, w czasie imprezy nie zbieraliśmy pieniędzy na realizację żadnych celów.


Formularz elektroniczny:

lub

Wyślij SMS pod numer 70068 o treści BIEGI85 + ew. uzasadnienie wyboru 

(koszt 0,65 zł z VAT)

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce