Niedoczynność tarczycy a bieganie. Co jeść i jak trenować, by się nie męczyć?

 

Niedoczynność tarczycy a bieganie. Co jeść i jak trenować, by się nie męczyć?


Opublikowane w wt., 23/09/2014 - 10:24

Zastanawiasz się jak można aktywnie spędzać czas i wspomagać działanie tarczycy, by zmniejszyć dolegliwości występujące na skutek nieprawidłowego jej działania? Dietetycy Centrum OLIMPIAKOS mają dla nas kilka wskazówek, które mogą być pomocne zminimalizować skutki uboczne schorzenia.

Tarczyca to gruczoł wydzielania wewnętrznego. Jest położona na szyi. Produkowane przez nią hormony T3 i T4 są potrzebne do prawidłowego rozwoju większości tkanek, głównie do rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, właściwego przebiegu dojrzewania płciowego a także do wzrostu kości. Hormony te mają swój udział także w termogenezie poprzez jej stymulację, a także oddziaływają na metabolizm białek, tłuszczy i węglowodanów.

Wydzielanie hormonów tarczycy pobudza hormon przysadki mózgowej TSH (tyreotropina), dlatego tak ważne jest cykliczne badanie poziomu tego hormonu w organizmie. Podczas gdy stężenie hormonów tarczycy jest duże, ilość TSH maleje i odwrotnie - w przypadku małej ilości hormonów tarczycy, TSH rośnie. Wówczas możemy mówić o nadczynności i niedoczynności tarczycy. W artykule przyjrzyjmy się bliżej niedoczynności, a konkretnie jednej z jej przyczyn.

W przypadku zbyt małej ilość hormonów tarczycy mamy do czynienie z niedoczynnością. Do objawów możemy zaliczyć osłabienie, męczliwość, dodatkowe zbędne kilogramy, zaburzenia pamięci, uczucie chłodu, senność. Dodatkowo u kobiet mogą pojawić się zaburzenia miesiączkowania. U osób z niedoczynnością tarczycy możliwości wydolnościowe ulegają pogorszeniu za sprawą zmniejszenia kurczliwości serca, co związane jest z niewystarczającym dostarczeniem tlenu do pracujących mięśni. Dlatego osoby aktywne fizycznie mogą szybciej ulegać zmęczeniu i nie być w stanie dokończyć dany trening.

Przyczyn powstawania niedoczynności jest wiele, jednak główną jest choroba autoimmunologiczna Hashimoto. W kontrolowaniu tej choroby ważne jest przestrzeganie odpowiedniej diety, dzięki której w dużym stopniu możemy zachamować nasilanie się objawów choroby.

Dieta w Hashimoto, jest rygorystyczna i podlega eliminacji wielu pokarmów. Najczęściej są to gluten, mleko krowie, jaja większość ryb a także rośliny nasion strączkowych. Ograniczeniu podlegają również węglowodany proste z wysokim indeksem glikemicznym, które mogą u tych osób powodować wzrost masy ciała i nasilać dolegliwości. W przypadku tej choroby ważne jest ograniczanie, a nawet eliminacja słodyczy, ziemniaków, makaronu pszennego, produktów mącznych zawierające pszenice.

W przypadku sportowców takie ograniczenia mogą niekorzystnie wpłynąć na wyniki sportowe, jednak na rynku dostępnych jest wiele produktów niezawierających glutenu i dostarczających dodatkowej porcję energii do wykonywania ćwiczeń, zarówno podczas treningu jak i zawodów. Zaleca się również zwiększenie ilości białka w postaci chudego nabiału, drobiu, ryb. Białko przyspiesza metabolizm nawet o 25%.

Korzystne jest również wprowadzenie w diecie większej ilości owoców i warzyw, a także zdrowych tłuszczy np. oleju kokosowego, lnianego. Należy jednak pamiętać aby unikać spożycia surowych warzyw takich jak: kapusta, kalafior, brokuły, brukselka, rzodkiewka, soja, które spożywane w większych ilościach mogą ograniczać wchłanianie jodu. Lepiej wybrać te kiszone.

Dla niektórych może być to wielka zmiana w dotychczasowym odżywianiu i ciężko będzie się przestawić. Jednak warto się spiąć, by zmniejszyć objawy i nasilające się dolegliwości.

A jak można poradzić sobie z nadmierną ilością kilogramów, towarzyszacych schorzeniu? W niedoczynności ważna jest aktywność fizyczna, lecz musi ona być umiarkowana. Codzienna dawka co najmniej 40 minut ruchu może polepszyć samopoczucie i poprawić pracę tarczycy. Nie zapominajmy o regeneracji! Przetrenowanie może doprowadzić do zwiększenia produkcji kortyzolu, który negatywnie wpłynie na pracę naszej tarczycy.

W przypadku niedoczynności tarczycy niewskazane są wysiłki typu TBC, ćwiczenia oporowe czy też ćwiczenia, które będą zmuszały nasze mięśnie do krótkich ale intensywnych ćwiczeń. Najlepszą aktywnością w celu redukcji nadmiernych kilogramów jest poranne bieganie, marszobieg, który napędzi nasz metabolizm i jeszcze po zakończeniu wysiłku będziemy w stanie spalać nadwyżkę kalorii. Pamiętajmy, aby spożyć posiłek przed treningiem na około 1-2 godzin i by składał się on głównie z węglowodanów złożonych i białka. Niezbędne będą również warzywa oraz zdrowe tłuszcze.

Dietetycy Centrum OLIMPIAKOS

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce