Wiemy od czego zależy twój czas na półmaratonie
Opublikowane w pt., 26/09/2014 - 08:47
Popularność półmaratonów rośnie na całym świecie. Wprawdzie badania przeprowadził zespół amerykański, ale i w Polsce gołym okiem widać, że co raz więcej biegaczy wybiera ten dystans. Półmaraton w Pile pobił niedawno swój rekord frekwencji. Chętnych do pokonania 21-kilometrowej trasy nie zabrakło też w Warszawie, we Wrocławiu, Poznaniu i podczas PZU Festiwalu Biegowego w Krynicy.
Naukowców zainteresowało, od czego zależy czas uzyskiwany przez biegaczy rekreacyjnych podczas półmaratonu. Do udziału w badaniu zaprosili uczestników dwóch edycji półmaratonu w Bazylei. Wybrali rok 2010 i 2011, gdyż te dwa biegi odbywały się na tej samej trasie, miały tak samo zaopatrzone punkty żywieniowe i w dniu obydwu imprez panowały bardzo zbliżone warunki pogodowe.
Respondenci zaznaczyli w formularzu każdy swój trening (czas trwania i dystans), w czasie trzech miesięcy przed startem. Bezpośrednio przed biegiem zostały również sprawdzone ich parametry fizyczne: wzrost, waga, BMI, skład ciała itd. Bieg ukończyło 147 mężczyzn i 83 kobiety. Mężczyźni uzyskali czas 106 +/- 17,3 min. Kobiety pobiegły w czasie 125,5 +/-17,3 min.
Różnica w czasie pomiędzy mężczyznami a kobietami, nie wynikała z różnic w poziomie wytrenowania. Co więcej, biegaczki były obiektywnie wolniejsze od biegaczy, ale miały mniej straty do rekordzistki biegu i prezentowały równiejszą formę.
O ostatecznym czasie i wyniku podczas biegu decydują: szybkość biegu podczas treningu i budowa ciała. Biegacze mają wyższą wagę, wyższy wzrost, wyższe BMI, ale mają dużo niższą zawartość tkanki tłuszczowej i niższą sumę całkowitej grubości fałdów skórnych, niż biegaczki. W grupie respondentów mieli również za sobą więcej ukończonych półmaratonów oraz więcej treningów, na których biegali szybciej, przy czym szybkość biegu treningowego okazała się znacznie ważniejsza niż liczba ukończonych biegów.
IB