Jak schudnąć i pozostać szczupłym?
Opublikowane w pt., 17/10/2014 - 10:35
Chudnąć szybko czy powoli? Do tej pory odpowiedź wydawała się oczywista. W powszechnym przekonaniu szybka utrata wagi prowadzi do efektu yo-yo i szybszego przybierania na wadze po zakończeniu diety.
Australijscy naukowcy uważają, że to przekonanie może nie mieć uzasadnienia. Do udziału w badaniu zaprosili 200 otyłych osób i podzielili je na dwie grupy. Pierwsza, chudła przez 12 tygodni będąc na niskokalorycznej diecie. Uczestnicy badania przyjmowali w tym czasie od 450-800kcal. Druga grupa odchudzała się w wolniejszym tempie i przez 36 tygodni zredukowała dzienną liczbę kalorii o 500. Gdy uczestnicy stracili 12,5 % masy ciała, przechodzili na 3-letnią dietę podtrzymującą efekty kuracji.
Już w trakcie odchudzania okazało się, że pierwsza grupa osiąga bardziej spektakularne efekty. Aż 81% jej członków uzyskało założony na wstępie efekt i zredukowało swoją wagę o 12%. W drugiej grupie udało się to tylko połowie badanych. Przyczyna nie została dokładnie zdefiniowana. Wpływ na taki rezultat może mieć np. większa motywacja u osób, które widzą szybsze efekty swojej diety.
Przedmiotem badania nie był jednak bezpośredni efekt diety, a wpływ szybkiej utraty wagi na jej późniejsze przybieranie. Po trzech latach od zakończenia pierwszego etapu eksperymentu, obydwie grupy znalazły się w tym samym punkcie. Ich waga wzrosła o ok. 71%. Nie zależało to od liczby utraconych kilogramów, ani od tego, jak szybko to zrobili.
Na początku roku zostały opublikowane wyniki innego badania, z którego wynika, że przyrost wagi po zakończonej diecie nie jest nieunikniony. Ten zespół badaczy przez 10 lat obserwował 3000 osób, które straciły przynajmniej 14kg. Po 10 latach doszli do wniosku, że utrzymanie efektów diety jest możliwe nawet w długim okresie czasu, ale wymaga wysiłku. Udało się to tylko osobom, które nadal kontrolowały kalorie, pozostały aktywne fizycznie i regularnie się ważyły.
IB